Přechod z rodičovského příspěvku na PPM u druhého dítěte

Otázka

Dobrý den,

s dvouletým synem čerpám rodičovský příspěvek, který dočerpám 30. 4. 2021. Jsem těhotná a na mateřskou bych měla nastoupit 22. 5. 2021.

1. Je to takto správně, abych nepřišla o nárok na PPM? Jde mi o ty 3 týdny v květnu, kdy už nebudu pobírat rodičovský příspěvek a nebude mi tedy navazovat rodičovský příspěvek na PPM.

2. Bude PPM ve stejné výši jako u prvního syna? V zaměstnání mám dobu neurčitou, během rodičovské jsem nepracovala.

Moc děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, Pavlína 3 roky 1 Odpověď 763 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Vzhledem k tomu, že píšete, že máte zaměstnání na dobu neurčitou, tak předpokládám, že jste stále na rodičovské dovolené. To, že vám čerpání rodičovského příspěvku skončí, před vznikem nároku na peněžitou pomoc v mateřství, tedy nemusí ničemu vadit.

  I po ukončení čerpání rodičovského příspěvku, jste zřejmě stále na rodičovské dovolené. Takže se pro vás nic nemění, zdravotní pojištění za vás platí dále stát.

  V příslušné době, pak jen zaměstnavateli předáte vyplněné dokumenty pro žádost o PPM a oznámíte ukončení rodičovské dovolené a nástup na mateřskou dovolenou.

  Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, by vám pak měl vznikat na základě toho, že jste stále zaměstnaná. A tudíž byste měla s největší pravděpodobností splňovat příslušné podmínky, pro nárok na PPM.

  Vzhledem k tomu, že zaměstnání, na základě kterého vám vznikl nárok na PPM, vám zatím neskončilo, a že se vám druhé dítě narodí do 4 roků toho prvního, tak by se na vás mělo vztahovat ustanovení paragrafu 19, zákon a o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

  (3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

  Pro výpočet PPM na druhé dítě, by se tedy mělo vycházet ze stejného vyměřovacího základu, jako tomu bylo u prvního dítěte (pokud je vyšší, než ten který by vám vyšel nyní).

  Výsledná PPM pak může být i o něco málo vyšší, vzhledem k tomu, že budou použity aktuální redukční hranice (nebo se to nemusí vůbec projevit, to už záleží na výši vašeho příjmu, který jste měla před narozením prvního dítěte).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď