Pracovní poměr během rodičovské dovolené u jiného zaměstnavatele

Otázka

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené s dvouletou dcerou (rodičovská mi končí 1. 9. 2022).

Naskytla se mi možnost pracovního poměru ale u jiného zaměstnavatele, než u kterého jsem pracovala před mateřskou dovolenou.

Musím u původního zaměstnavatele dávat výpověď, abych mohla uzavřít pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem (byť ta nová pracovní smlouva bude pravděpodobně na dobu určitou a to 1 rok)?

Jak je to případně s výpovědní lhůtou, pokud dám jako zaměstnanec výpověď, během rodičovské dovolené.

Děkuji Vám za odpověď.

Vyřešeno
, , Jana Z. 1 rokem 1 Odpověď 300 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Dana Černá
    0

    Během rodičovské dovolené, není nijak omezena vaše možnost pracovat v nějakém zaměstnání, mít nějakou brigádu/přivýdělek či podnikat.

    Je poměrně běžné, že si řada maminek na rodičovské dovolené, přivydělává na nějaké brigádě, či jinou formou.

    Během rodičovské dovolené (v době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek), můžete mít libovolně vysoký příjem (nárok na rodičovský příspěvek, není přímo podmíněn/omezen výší příjmu).

    Vzhledem k tomu, že dítěti jsou již dva roky, tak ani není nějak omezen pobyt ve školce či jiném podobném zařízení (omezení je jen u dětí do 2 roků).

    V zásadě je zde jediné omezení, dané zákoníkem práce. Pokud byste chtěla pracovat pro jiného zaměstnavatele, který působí ve stejném oboru, jako váš současný zaměstnavatel, pak je to možné jen se souhlasem vašeho zaměstnavatele.

    Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 304:

    § 304

    (1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

    Tj. při splnění výše uvedené podmínky, není potřeba dávat výpověď.

    Obecně je pro vás asi lepší, nedávat výpověď v současném zaměstnání. Pokud byste například otěhotněla (další dítě), pak je to pro vás výhodnější, být stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, jako před první mateřskou.

    Pokud byste ale chtěla ukončit pracovní poměr u stávajícího zaměstnavatele, tak je to možné, i během rodičovské dovolené.

    Můžete zaměstnavateli poslat návrh na ukončení pracovního poměru dohodou – pak může být pracovní poměr ukončen k libovolnému datu, na kterém se vzájemně dohodnete.

    Nebo můžete poslat standardní výpověď – pak je zde ale klasická výpovědí doba 2 měsíce, která začíná od prvního dne, následujícího kalendářního měsíce, po doručení výpovědi.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď