Pokuta za práci na černo – co mi hrozí?

Otázka

Dobry den, chtěl bych se zeptat, jak se bere práce na černo?

Mám takový problém. Jsem zaevidovaný na Úřadu práce, ale mám nabídku, jít pracovat k jednomu živnostníkovi, zhruba na 4 až 6 měsíců. Ale ten mi nedá smlouvu.

Samozřejmě, že bych se odhlásil z Úřadu práce. A platil bych si po tu dobu, sám zdravotní pojištění.

Jde mi ale o to, jestli i za tohle můžu dostat nějakou sankci nebo nějaký peněžní postih? Jestli je to bráno z mého pohledu, jako práce na černo (nelegální práce)?

Vím, že zaměstnavatel nebo tedy ten živnostník za mě nebude odvádět daně a když přijde kontrola, tak si musí poradit sám.

Jde mi jen o to, jestli já jsem krytý, a můžu vykonávat tu práci na těch pár měsíců, když si budu hradit zdravotní pojištění sám? A nebudu nikde veden na Úřadě práce?

Vyřešeno
, Libor K. 3 roky 1 Odpověď 1711 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Pracovat bez uzavřené pracovní smlouvy, bych vám rozhodně nedoporučila. To, že ukončíte evidenci na Úřadu práce a budete si sám platit zdravotní pojištění, rozhodně nestačí k tomu, abyste byl „krytý“.

  Je sice pravda, že mnohem větší riziko, při práci na černo, hrozí zaměstnavateli. Rozhodně to ale není tak, že by zaměstnanec byl nějak „krytý“.

  Hrozí vám postih od inspekce práce. Pokud vám bude prokázáno, že jste pro daného zaměstnavatele pracoval na černo, pak je za to pokuta ve výši 100 000 Kč.

  Je poměrně časté, že probíhají kontroly u některých zaměstnavatelů. Typicky na stavbách, na místech kde je větší počet zahraničních nebo agenturních zaměstnanců. Nebo pochopitelně na základě nějakého podnětu (udání).

  Pokud na místě proběhne kontrola, a vy se například budete chtít pokutě vyhnout, tím že odmítnete doložit svou totožnost, pak je za to pokuta až 200 000 Kč.

  Zaměstnavatel pochopitelně zaplatí více. Pro něj pokuta začíná od 250 000 Kč a může být až 10 miliónů korun, podle závažnosti provinění.

  Další věc je ta, že pokud se vám při práci na černo stane nějaký pracovní úraz, tak nemáte na nic nárok. Nevzniká vám nárok na nemocenskou, na podporu v nezaměstnanosti, ani se vám tato doba nezapočítává pro důchod.

  Takže je to pochopitelně na vašem uvážení. Ale jak již bylo uvedeno, určitě neplatí, že byste při práci na černo byl bez rizika případné pokuty/sankce (že by se to týkalo, jen zaměstnavatele).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď