Nový kompenzační bonus (2021): různé druhy činností

Otázka

Dobrý den, mám dotaz ohledně nového kompenzačního bonusu (2021).

Když jsem OSVČ a vykonávám různé druhy činností, musím-li porovnat celkový příjem z podnikání, nebo jenom příjem z významně dotčených činností?

Příklad:
Průměrný měsíční příjem za srovnávací období (listopad 2019 — leden 2020) je 50000 Kč z činností A a 0 Kč z činnosti B.

Příjem za srovnávané období (leden 2021) je 5000 Kč z činnosti A a 25000 Kč z činnosti B.

Činnost A je významně dotčená. Činnost B není vůbec dotčená.

Mám nárok na kompenzační bonus? A jakou částku musím uvést v řádku „Měsíční příjem za srovnávané období leden 2021“: 5000 nebo 30000?

Předem mockrát děkuji!

Vyřešeno
, Irina I. 3 roky 1 Odpověď 1074 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Nárok na kompenzační bonus, může vznikat na základě jedné dotčené činnosti, nebo může být dotčeno více činností. Nebo můžete vykonávat více činností a dotčena může být jen jedna z nich – pak v žádosti uvádíte jen tuto dotčenou činnost.

  V případě, že jako OSVČ vykonáváte více činností, ale epidemií je dotčena jen jedna z těchto činností, pak v žádosti o kompenzační bonus, zadáváte pouze příjem (tržby) z dotčené činnosti. A to jak za srovnávaný měsíc (předchozí měsíc), tak i za srovnávací období.

  Tj. v žádosti byste uvedla příjem za předchozí měsíc (leden 2021), tržby z dotčené činnosti A (zmíněných 5 000 Kč), a ve srovnávacím období (listopad 2019 až leden 2020) průměrnou výši příjmu (tržeb) z činnosti A (tj. zmíněných 50 000 Kč).

  Musí být ale splněna ještě jedna podmínka, a to že ve srovnávacím období (které jste si zvolila) nebo případně v rozhodném období, musí být příjem z dotčené činnosti A, vaším převažujícím příjmem.

  U testu majoritního příjmu se posuzují všechny příjmy, ze všech činností, nebo i příjmy z dalších oblastí (obecně všechny příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů). A příjem z dotečené činnosti A, musí být v daném období, vaším převažujícím (majoritním) příjmem.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď