Nemocenská ve zkušební době – nemoc po 5 dnech v novém zaměstnání

Otázka

Dobrý den,

4. 1. 2021 jsem nastoupil sem do nové práce. A po 5 dnech, od pátku 8. 1. 2021 jsem musel nastoupit na nemocenskou.

Chtěl bych se zeptat, když by mi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr, jak to bude dál s dávkami v pracovní neschopnosti?

Budu je pobírat i nadále po skončení pracovního poměru? Případně, kam budu muset posílat lístek na peníze? Jak mám potom vůbec dál postupovat?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Vyřešeno
, , Radek Š. 3 roky 1 Odpověď 1117 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Pokud onemocníte ve zkušební době, tak máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (za prvních 14 dní na neschopence), a i na nemocenské dávky (od 15 dne), tak jako každý jiný zaměstnanec.

  To, že jste onemocněl (zahájil pracovní neschopnosti), jen krátce po začátku nového zaměstnání, nehraje žádnou roli. Účast na nemocenském pojištění, vám vzniká již při zahájení první pracovní směny. A podmínky pro nárok na nemocenskou, jsou pak úplně stejné, jako u jiných zaměstnanců.

  Může se jen trochu lišit výpočet nemocenských dávek. Pokud jste pracoval jen krátkou dobu, tak například u náhrady za nemoc od zaměstnavatele, se nedá vycházet z průměrného výdělku (nepracoval jste ani 21 dní), ale vycházelo by se z tzv. „pravděpodobného výdělku“.

  Co se týká možnosti ukončení zaměstnání ve zkušební době, během vaší pracovní neschopnosti, tak je zde určité omezení.

  Zaměstnavatel s vámi nemůže ukončit pracovní poměr ve zkušební době, během prvních 14 dní pracovní neschopnosti.

  Může jej ukončit až od 15 dne, co budete na neschopence. Pokud tedy budete v pracovní neschopnosti déle než 2 týdny, pak může dojít k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.

  I poté byste ale měl nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok i po skončení zaměstnání, pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v průběhu pracovního poměru (nebo i když je zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání).

  Vzhledem k tomu, že jste nyní stále zaměstnaný, tak vše okolo neschopenky, budete i nadále řešit se svým zaměstnavatelem.

  Pokud ukončíte pracovní neschopnost do 14 dní, pak váš pracovní poměr bude dále pokračovat. Došlo by pouze k prodloužení zkušební doby o počet dní, které jste během neschopenky zameškal.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď