Nemocenská při mateřské dovolené a zaměstnání

Otázka

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na nemocenské dávky, když jsem současně na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Obecně jsem se dočetla, že nemám, ale jak je to když mám současně podepsanou pracovní smlouvu a pracuji na plný úvazek a dceru mám ve školce.

Bohužel se mi jeden měsíc překrývá, dcera už dochází do školky, já docházím do práce na plný úvazek – tedy již dostanu mzdu za měsíc únor, ale za únor ještě dobírám také rodičovský příspěvek. Mám v tomto případě od zaměstnavatele nárok na nemocenskou, pokud bych teď šla na nemocenskou?

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, , Darina J. 3 týdny 1 Odpověď 37 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Ve svém dotazu trochu zaměňujete pojmy, a proto jste se možná dočetla nepřesné informace.

  1, Zcela určitě už nejste na mateřské dovolené = na mateřské dovolené jste byla jenom 28 týdnů v době před porodem a po porodu. Mateřská dovolená, vám již dávno skončila. Během mateřské dovolené opravdu nemáte nárok na nemocenské dávky, ale to se vás nyní nijak netýká.

  2, Podle toho co píšete se domnívám, že už nejste ani na rodičovské dovolené. Pokud jste se již vrátila do zaměstnání, kde pracujete na plný úvazek, pak vám rodičovský dovolená zřejmě v lednu (nebo tak někdy skončila).

  Během rodičovské dovolené opět nemáte nárok na nemocenské dávky (resp. nárok by byl, jen pokud byste souběžně se zaměstnáním, ve kterém jste na rodičovské dovolené, měla i nějaké další zaměstnání, které by vám zakládalo nárok na nemocenské dávky).

  Po dobu rodičovské dovolené nejste účastníkem nemocenského pojištění, a za běžných podmínek tedy není nárok na „placenou neschopenku“.

  3, Podle toho, co píšete v dotazu, se domnívám, že vaše situace je taková, že vám skončila rodičovský dovolená, vy jste se vrátila do zaměstnání, a pouze ještě dostáváte rodičovský příspěvek.

  V takovém případě, ale máte nárok na nemocenské dávky, tak jako všichni ostatní zaměstnanci. To, že ještě dostáváte rodičovský příspěvek, nemá na nemocenskou žádný vliv (nehraje to žádnou roli).

  Pokud byste nyní onemocněla, a musela být doma na neschopence, tak máte nárok jak na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní na neschopence), tak i na nemocenské dávky od státu (od 15 dne).

  Máte případně i nárok na ošetřovné – pokud byste musela zůstat doma s dítětem.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď