Nemocenská po skončení smlouvy na dobu určitou

Otázka

Dobrý den,

Na konci roku, 31. 12. 2021 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou.

Mám zdravotní komplikace, a dnes mi doktor řekl, že bych měla jít na operaci. Ta by mohla být koncem listopadu, a pak bych byla ještě minimálně 6 – 8 týdnů na neschopence.

Jak to bude s mým zaměstnáním? Pracovní smlouva mi zanikne? A nemocenská dávka mi bude stále vyplácena? A po jak dlouhou dobu?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Vyřešeno
, Lenka Š. 1 rokem 1 Odpověď 901 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Pokud se se svým zaměstnavatelem nedomluvíte jinak, pak pracovní poměr na dobu určitou, končí k datu, které jste si dohodli (u vás 31. 12. 2021).

  Zaměstnavatel nemá žádnou povinnost, vám smlouvu na dobu určitou prodloužit. Z toho, že v době skončení smlouvy na dobu určitou, budete v pracovní neschopnosti, vám také nevyplývá žádná ochrana.

  Vaše pracovní smlouva, by tedy skončila k 31. 12. 2021, i když byste v té době byla v pracovní neschopnosti.

  Pro vás se tím ale v zásadě nic nezmění. Vaše neschopenka, by pokračovala dále, i po skončení pracovního poměru. A to až do doby, než by vám ji ukončil lékař.

  I nadále byste měla nárok na nemocenské dávky. O ty po skončení pracovního poměru rozhodně nepřicházíte. Na nemocenské dávky, můžete mít nárok až po dobu 380 dní (od začátku neschopenky).

  V některých případech je možné i další prodloužení výplaty nemocenské (až o 350 dní, rozhoduje posudkový lékař).

  Na nemocenskou tedy máte nárok, i když už budete fakticky nezaměstnaná.
  Po skončení neschopenky, pak můžete jít na Úřad práce, a zde pak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete příslušné podmínky).

  Na ÚP půjdete až po skončení neschopenky – během neschopenky vás na ÚP nemohou zařadit jako uchazeče o zaměstnání.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď