Dlouhodobá pracovní neschopnost , Jak dlouho můžu být na neschopence? , Jak se počítá nemocenská za prvních 14 dní , Jaká je maximální délka neschopenky? , Minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenskou? , Náhrada mzdy za nemoc 2024 , Náhrada od zaměstnavatele za pracovní úraz , Neschopenka a pracovní úraz , Z čeho se počítá nemocenská? , Zvýšení nemocenské 2024
Nástup do práce po nemocenské (380 dní) a následný pracovní úraz
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat, když ukončím nemocenskou po 380 dnech a nastoupím do práce, jak to je s následnou neschopenkou, pokud se mi stane pracovní úraz?
Vyřešeno
Nemocenská
4 roky
1 Odpověď
1869 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Maximálně délka podpůrčí doby při neschopence, je 380 dní. Pouze ve specifických případech je možné prodloužení o dalších 350 dní (na žádost, a na základě vyjádření posudkového lékaře).
Pokud během první pracovní neschopnosti vyčerpáte celou podpůrčí dobu (380 dní) a následně nastoupíte do zaměstnání a zde nějakou dobu pracujete a opět jste na neschopence, tak záleží na tom, jak dlouho jste v zaměstnání pracoval.
Při zahájení další pracovní neschopnosti, se posuzuje období předchozích 380 dní. Pokud do něj spadá nějaká jiná pracovní neschopnost, tak se to odečítá z maximální doby nároku na nemocenskou.
Takže jen teoreticky, pokud ukončíte pracovní neschopnost, kde byla vyčerpána maximální doba 380 dní, následně budete 30 dní pracovat a poté opět na neschopence, tak budete mít nárok jen na 30 dní nemocenské (nemocenských dávek, jinak ale v pracovní neschopnosti můžete být i delší dobu – ale bez nároku na nemocenskou).
Pouze v případě, že byste po ukončení neschopenky pracoval alespoň půl roku (resp. minimálně 190 kalendářních dní), tak vám bude vznikat nárok na podpůrčí dobu v plném rozsahu 380 dní.
Viz paragraf 26, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):
Pokud by se u další pracovní neschopnosti jednalo pracovní úraz, a zaměstnavateli by vznikla povinnost náhrady ztráty výdělku po dobu pracovní neschopnosti, pak by vám ji měl vyplatit podle příslušného ustanovení v zákoníku práce: