Nárok na porodné – třetí nebo první dítě?

Otázka

Dobrý den, mám dvě děti ve věku 11 a 14 let z prvního manželství. Nyní jsem se opět vdala a s manželem uvažujeme o miminku. Budeme mít nárok na porodné?

Všude se píše, že nárok je jen u prvního a druhého dítěte. Já už mám dvě děti, ale s mým současným manželem, to bude naše první dítě. Tak nevím, jak se to vlastně bere?

Děkuji

Vyřešeno
, Lucie K. 6 měsíců 1 Odpověď 75 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Podmínky nároku na porodné, jsou stanoveny v zákonu o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 44 až 46.

    V zákoně se explicitně mluví o tom, že na porodné vzniká nárok pouze u prvního a druhého dítěte, které žena porodila – viz paragraf 44, odstavec 1:

    § 44 Podmínky nároku na porodné

    (1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

    Tj. pro nárok na porodné není rozhodující celkový počet dětí v rodině (ve společné domácnosti) nebo to, zda máte první dítě s novým manželem. Podstatné je to, že se bude jednat již o vaše třetí dítě, které porodíte.

    A i když se čas od času mluví o tom, že by bylo porodné i u třetího dítěte (resp. i u dalších narozených dětí), na porodné je stále nárok jen u prvního a druhého dítěte.

    Na porodné na třetí dítě zatím není nárok, a pokud je mi známo, tak se ani v nejbližší době neplánuje nějaká změna.

    Na porodné tedy bohužel nebudete mít nárok, protože to bude již vaše třetí dítě.

    Jiné by to bylo, pokud by měl dvě děti z předchozího manželství váš manžel, a vy zatím byla bezdětná. Pak byste na porodné měla nárok, i když byste s novým manželem měli v rodině (ve společné domácnosti) už dvě jiné děti. To ale není váš případ.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď