Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu? , Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu na ÚP , Kolik je podpora od Úřadu práce 2024 , Kolik je podpora po skončení smlouvy na dobu určitou , Mám nárok na podporu po neschopence , Nárok na podporu - opakovaně na Úřadu práce , Podpora po skončení zaměstnání 2024 , Výpočet podpory po nemocenské , Výpočet podpory po skončení zaměstnání , Z čeho se počítá podpora pro nezaměstnané
Nárok na podporu v nezaměstnanosti po nemocenské
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem byla zaměstnaná od 8. 10. 2019 – 30. 9. 2020. Předtím jsem byla vedena na ÚP.
Teď po skončení zaměstnání, které bylo na dobu určitou, jsem v ochranné lhůtě na nemocenské.
Pokud mám nárok na podporu, z čeho se bude počítat?
Děkuji
Vyřešeno
Podpora v nezaměstnanosti
3 roky
1 Odpověď
1188 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je účast na důchodovém pojištění, alespoň po dobu 12 měsíců za poslední dva roky.
Tato podmínka může být splněna, i započítáním náhradní doby důchodového pojištění (náhradní doba zaměstnání). To je například i situace, kdy jste v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání.
Doba na neschopence po skončení zaměstnání, kdy jsou vám vypláceny nemocenské dávky, je náhradní dobou důchodového pojištění. A pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se vám počítá jako „odpracovaná“ doba (náhradní doba zaměstnání).
Po skončení pracovní neschopnosti, byste tedy určitě měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podpora ale bude poměrně nízká.
Vzhledem k tomu, že jste v posledním zaměstnání nepracovala celých 12 měsíců, a nyní vám bude započítána náhradní doba zaměstnání, tak se podpora v nezaměstnanosti počítá z průměrné mzdy v ČR.
V roce 2021 je tato průměrná mzda stanovena na 34 611 Kč a vy byste měla podporu:
Po skončení neschopenky, byste tedy měla zajít na Úřad práce (pokud nebudete nastupovat do nějakého zaměstnání) a měla byste nárok na tuto podporu v nezaměstnanosti.