Nárok na podporu v nezaměstnanosti po nemocenské

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem byla zaměstnaná od 8. 10. 2019 – 30. 9. 2020. Předtím jsem byla vedena na ÚP.

Teď po skončení zaměstnání, které bylo na dobu určitou, jsem v ochranné lhůtě na nemocenské.

Pokud mám nárok na podporu, z čeho se bude počítat?

Děkuji

Vyřešeno
Jana J. 3 roky 1 Odpověď 948 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je účast na důchodovém pojištění, alespoň po dobu 12 měsíců za poslední dva roky.

  Tato podmínka může být splněna, i započítáním náhradní doby důchodového pojištění (náhradní doba zaměstnání). To je například i situace, kdy jste v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání.

  Doba na neschopence po skončení zaměstnání, kdy jsou vám vypláceny nemocenské dávky, je náhradní dobou důchodového pojištění. A pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se vám počítá jako „odpracovaná“ doba (náhradní doba zaměstnání).

  Po skončení pracovní neschopnosti, byste tedy určitě měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podpora ale bude poměrně nízká.

  Vzhledem k tomu, že jste v posledním zaměstnání nepracovala celých 12 měsíců, a nyní vám bude započítána náhradní doba zaměstnání, tak se podpora v nezaměstnanosti počítá z průměrné mzdy v ČR.

  V roce 2021 je tato průměrná mzda stanovena na 34 611 Kč a vy byste měla podporu:

  • První dva měsíce je to 15% z průměrné mzdy = 5 192 Kč
  • Druhé dva měsíce je to 12% z průměrné mzdy = 4 154 Kč
  • Zbytek doby (podle věku 1 – 7 měsíc) je to 11% z průměrné mzdy = 3 808 Kč

  Po skončení neschopenky, byste tedy měla zajít na Úřad práce (pokud nebudete nastupovat do nějakého zaměstnání) a měla byste nárok na tuto podporu v nezaměstnanosti.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď