Nárok na ošetřovné během jarních prázdnin – zavřená mateřská školka

Otázka

Dobrý den,

chtěla bych je zeptat, jelikož od 1. 3. 2021 nám zavřou mateřskou školku, jestli mám nárok na ošetřovné i v době jarních prázdnin.

Děkuji

Vyřešeno
Petra 3 roky 1 Odpověď 2336 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  V zákoně, který řeší „krizové“ ošetřovné (během epidemie koronaviru COVID), je explicitně uvedeno, že na ošetřovné z důvodu zákazu osobní přítomnosti dětí ve školách, není nárok v době školních prázdnin (tj. ani během jarních prázdnin).

  Viz zákon o „krizovém“ ošetřovném, zákon číslo 438/2020 Sb., paragraf 3, odstavec 4:

  (4) Nárok na výplatu ošetřovného není v období školních prázdnin a volných dnů vyhlášených ředitelem školy v průběhu školního roku.

  Vzhledem k tomu, že pro školky se jarní prázdniny nevyhlašují, tak se jich toto omezení netýká. Pokud je dítě doma z důvodu zavření školky, tak by měl být nárok na ošetřovné i během jarních prázdnin.

  Další informace případně i na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde.

  ošetřovné nenáleží v období vyhlášených jarních prázdnin, jejichž termín je pro jednotlivé okresy vyhlášen individuálně. Podle zákona č. 438/2020 Sb. je nárok na poskytování ošetřovného po dobu školních prázdnin výslovně vyloučen. U dětí navštěvujících předškolní zařízení se ošetřovné poskytuje i po dobu školních prázdnin (školní prázdniny se pro předškolní zařízení nevyhlašují);

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď