Nárok na neschopenku po skončení pracovního poměru na dobu určitou

Otázka

Dobrý den, měla bych dotaz.

Na konci září, jsem si na dvakrát zlomila kotník. Nyní jsem na neschopence, a podle mého lékaře na ní budu minimálně do konce roku, možná i déle.

V zaměstnání mi ale 30. listopadu 2021 končí smlouva. Tou dobou, budu ještě určitě na neschopence.

Chci se zeptat, když mi zaměstnavatel neprodlouží smlouvu, jestli mě může vyhodit i když jsem na neschopence a jestli budu mít nárok na peníze z neschopenky?

Děkuji

Vyřešeno
, , Nikola P. 2 roky 1 Odpověď 645 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  U pracovního poměru na dobu určitou, kde končí sjednaná doba, se dost dobře nedá mluvit o tom, že by vás zaměstnavatel „vyhazoval“.

  Pracovní poměr, je sjednán na nějakou konkrétní dobu (např. půl roku, rok, apod.). Pokud se obě smluvní strany (vy a zaměstnavatel) nedohodnou jinak, pak pracovní poměr končí ke sjednanému datu (resp. po uplynutí sjednané doby).

  U pracovního poměru na dobu určitou, tedy nedostáváte výpověď. Resp. standardní výpověď můžete dostat během trvání smlouvy. Ale při skončení dohodnuté doby, se nejedná o výpověď, ale o prostý zánik pracovního poměru, po uplynutí dohodnuté doby.

  V takovém případě, zde není ani žádná ochranná doba, jako je tomu u pracovní smlouvy na dobu neurčitou a neschopenky.

  Pokud byste měla pracovní poměr na dobu neurčitou, pak by vám zaměstnavatel opravdu nemohl dát výpověď (kromě specifických výjimek, definovaných v zákoníku práce).

  Pokud vám tedy zaměstnavatel neprodlouží pracovní smlouvu, pak budete od 1. 12. 2021 nezaměstnaná. Z pohledu vaší pracovní neschopnosti, se tím ale nic nemění.

  Vaše neschopenka, bude pokračovat dále, dokud vám ji neukončí váš lékař. I nadále, budete mít nárok na nemocenské dávky (to, že vaše zaměstnání mezitím skončilo, nehraje roli).

  Na nemocenské dávky, můžete mít nárok, až po dobu 380 dni (od začátku neschopenky).

  Až vám lékař ukončí neschopenku, tak byste pak šla na Úřad práce, a měla byste případně nárok i na podporu v nezaměstnanosti (pokud jsou splněny příslušné podmínky).

  Během neschopenky, nemá smysl chodit na Úřad práce – během pracovní neschopnosti vás nemohou zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď