Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  1

  Ukončení pracovního poměru, nemá na probíhající pracovní neschopnost (neschopenku), žádný přímý vliv. Není zde ani žádný vliv na nemocenské dávky, které vám případně vyplácí ČSSZ.

  Je zde pouze jedna věc – pokud jste pracovní poměr ukončil ještě během prvních 14 dní neschopenky, tak tím přicházíte o náhradu mzdy od zaměstnavatele.

  U pracovní neschopnosti, vám prvních 14 dní neschopenky, platí náhradu mzdy za nemoc zaměstnavatel. Platí vám jen za skutečně zameškané/neodpracované hodiny (směny) a jen po dobu, kdy jste v pracovním poměru.

  Pokud by tedy byl pracovní poměr ukončen například 7 den neschopenky, tak následně za dalších 7 dní nic nedostanete.

  Od 15 dne na neschopence, ale máte nárok na nemocenské dávky od ČSSZ. Ty jsou pak vypláceny za každý kalendářní den (včetně víkendu nebo státního svátku).

  Pokud byla pracovní neschopnost (neschopenka), zahájena ještě v průběhu pracovního poměru (nebo nejpozději do 7 dní od jeho skončení), tak máte nárok na nemocenské dávky od ČSSZ, i když už zaměstnání skončilo.

  Během pracovní neschopnosti (na neschopence), vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, bez vašeho souhlasu. Vy ale pochopitelně můžete dát výpověď kdykoliv, stejně tak, jako je možné uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru.

  Na vaší pracovní neschopnosti (neschopence), se tedy nic nemění. I nadále byste měl mít nárok na nemocenské dávky.

  Je potřeba případně informovat svou zdravotní pojišťovnu o tom, že po skončení zaměstnání, jste na neschopence, a že za vás tedy zdravotní pojištění platí stát (viz například informace na webu VZP).

  Jinak není potřeba nikde nic hlásit nebo něco řešit.

  Po skončení pracovní neschopnosti (neschopenky), byste případně měl jít do 3 dnů na Úřad práce.

  Pokud splňujete příslušné podmínky, může vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  Na Úřad práce má smysl chodit až po skončení neschopenky. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vás na ÚP nemohou zařadit mezi uchazeče o zaměstnání a nevzniká vám ani nárok na podporu.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď