Nárok na mateřskou během neplaceného volna

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Od roku 2014 mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, v mezidobí jsem stihla být 2x na mateřské (6, 4 roky děti).

Momentálně jsem vedená na pojišťovně, jako osoba pečující o dítě do 15 let a čekám třetí mimi.

Chtěla jsem se zeptat, když mi stále běží pracovní smlouva, ale fyzicky v té práci nejsem, zda mám stále nárok na mateřskou?

Děkuji

Vyřešeno
, Market 2 týdny 1 Odpověď 23 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Pokud vám pracovní poměr neskončil, a vy v zaměstnání nepracujete, pak předpokládám, že máte u zaměstnavatele sjednané neplacené volno.

    V takovém případě, byste na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nárok mít měla. To, že aktuálně máte neplacené volno, by nemělo vadit.

    Je ale otázka, jak to bude s výpočtem PPM. Pokud jsou poslednímu dítěti již 4 roky, tak se na vás nevztahuje ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění:

    (3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

    U vás by se vycházelo z obecného určení denního vyměřovacího základu dle paragrafu 18:

    (6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

    Tj. od data začátku mateřské (PPM) na třetí dítě, by se postupovalo dále do minulosti a hledal by se kalendářní rok, ve kterém máte alespoň 30 dní, nějakého započitatelného příjmu.

    To může být například i doba, kdy jste po první nebo druhé mateřské u zaměstnavatele čerpala řádnou dovolenou. Doba, kdy jste čerpala mateřskou (PPM) nebo rodičovský příspěvek, se nedá použít.

    Takže výše PPM na třetí dítě, by se odvíjela od příjmu během dovolené, nebo pokud jste ji nečerpala, tak by se šlo dále do minulosti, třeba až do roku 2014, kdy jste ještě pracovala.

    To vám bez znalosti dalších údajů neřeknu přesněji. Pokud byste případně ještě před začátkem PPM na třetí dítě nastoupila zpět do zaměstnání, pak by výpočet PPM mohl vycházet z aktuálního příjmu v zaměstnání.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď