Nárok na kompenzaci – příjem z pronájmu

Otázka

Dobrý den, prosím o info zda je správně názor finančního úřadu, který mne požádal o navrácení kompenzace podpory pro OSVČ z důvodu:

Jednou z posledních důležitých podmínek je to, že pro podnikatele (OSVČ, živnostníky, dohodáře či společníky s.r.o firmy), byl v posledních 4 měsících před nouzovým stavem (v době od 1. června 2020 do 30. září 2020), dominantní právě příjem z nyní omezené činnosti

Mé hlavní povolání je fitness trenér, a jelikož od března 2020 nesmíme činnost provozovat, nemám z ní žádné příjmy, abych přežil tak jsem si našel přepronájem nemovitosti a finanční úřad nyní chce peníze vyplacené vrátit z tohoto důvodu.

Děkuji za informaci s pozdravem

Vyřešeno
Václav P. 3 roky 1 Odpověď 819 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Nevím, jestli ve svém dotazu mluvíte o aktuálním kompenzačním bonusu za únor a březen 2021 (podle zákona 95/2021 Sb.), nebo o původním kompenzačním bonusu, který byl od podzimu do poloviny února 2021 (zákon 461/2020 Sb.).

  U obou kompenzačních bonusů, ale bylo podmínkou, že příjem z omezené činnosti, musí být vaším převažujícím příjmem.

  Pro posouzení převažujícího příjmu, se posuzují všechny příjmy, podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů. Tedy příjmy ze závislé činnosti (paragraf 6), příjmy ze samostatně výdělečné činnosti (paragraf 7) a příjmy z nájmu (paragraf 9).

  U původního kompenzačního bonusu, to bylo v rozhodném období červen 2020 až září 2020 – viz paragraf 6 odstavec 3 (zákon 461/2020 Sb.):

  (3) Předmětem kompenzačního bonusu v případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 2 je výkon činnosti podle odstavce 1 nebo 2 pouze, pokud se jedná o subjekt, u něhož převažující část příjmů v rozhodném období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností; přitom se zohlední pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

  U nového kompenzačního bonusu se posuzuje buď srovnávací období, nebo rozhodné období – viz paragraf 6, odstavec 2 (zákon 95/2021 Sb.):

  (2) Předmětem kompenzačního bonusu v případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 2 je výkon činnosti podle odstavce 1 pouze, pokud se jedná o subjekt, u něhož převažující část příjmů ve srovnávacím období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností; přitom se zohlední pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

  Pokud jste měl v rozhodném období příjem z nájmu, který spadá pod posuzované příjmy, a tento příjem u vás převažoval, pak má Finanční úřad pravdu, a vy opravdu nesplňujete zákonem stanovenou podmínku pro nárok na kompenzační bonus.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď