DPP – dohoda o provedení práce , Jaká práce je zakázaná pro těhotnou ženu , Jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou? , Kdo má nárok na mateřskou? , Kdy začíná mateřská , Mám nárok na mateřskou po rizikovém těhotenství? , Nárok na mateřskou při práci na DPP? , Práce během mateřské , Práce během rodičovské , Práce na DPP během neschopenky
Možnost práce, během mateřské dovolené
Otázka
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.
Od listopadu, bych měla nastupovat na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídnul práci na DPP na jinou pozici, než kterou vykonávám na HPP (bude se jednat o administrativu z domova).
Chtěla bych se zeptat, zda od prvního dne MD, mohu vykonávat činnost na DPP (tedy před porodem, a také ihned po porodu)?
Různě na internetu se uvádí, že práce je možná, až po šestinedělí, ale nenašla jsem k tomuto tvrzení oporu v zákoně. A jeden advokát mi sdělil, že opravdu mohu pracovat celou MD, ale musí to být jiná pozice, což v mém případě bude splněno.
Jak to tedy je?
Děkuji.
Vyřešeno
Mateřská a rodičovská, Mateřská dovolená, Peněžitá pomoc v mateřství
3 roky
1 Odpověď
463 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Samotná mateřská dovolená, je pracovní volno bez náhrady mzdy, kterou vám po dobu 28 nebo 37 týdnů poskytuje zaměstnavatel. Mateřská dovolená, tak není nijak na překážku, pro výkon nějaké práce/brigády/podnikání.
V souvislosti s porodem (a následnou péčí o dítě), máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Což je dávka, vyplácená na základě nemocenského pojištění.
S peněžitou pomocí v mateřství (PPM), je to stejné, jako s nemocenskou během pracovní neschopnosti.
Abyste měla nárok na PPM, tak nesmíte vykonávat pracovní činnost, na jejímž základě, vám vznikla účast na nemocenském pojištění, a na jejímž základě je vám tedy vyplácena PPM.
Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 16:
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nesmíte vykonávat pracovní činnost, na základě které vám vznikl nárok na PPM.
Současně vás to ale nijak neomezuje v tom, abyste vykonávala nějakou jinou pracovní činnost. Například pro jiného zaměstnavatele. Nebo i pro toho stejného.
Pak ale musí být uzavřena nová smlouva. A ta by měla výt na jinou pracovní činnost, než která je naplní vašeho běžného zaměstnání.
Pokud tedy budete mít u zaměstnavatele uzavřenu dohodu o provedení práce (DPP), která bude sjednána na odlišnou pracovní činnost, tak můžete bez omezení pracovat i během mateřské dovolené. A není zde ani žádné omezení, na případnou výši příjmu.