Možnost práce, během mateřské dovolené

Otázka

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu.

Od listopadu, bych měla nastupovat na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídnul práci na DPP na jinou pozici, než kterou vykonávám na HPP (bude se jednat o administrativu z domova).

Chtěla bych se zeptat, zda od prvního dne MD, mohu vykonávat činnost na DPP (tedy před porodem, a také ihned po porodu)?

Různě na internetu se uvádí, že práce je možná, až po šestinedělí, ale nenašla jsem k tomuto tvrzení oporu v zákoně. A jeden advokát mi sdělil, že opravdu mohu pracovat celou MD, ale musí to být jiná pozice, což v mém případě bude splněno.

Jak to tedy je?

Děkuji.

Vyřešeno
, , Zuzka B. 9 měsíců 1 Odpověď 127 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Samotná mateřská dovolená, je pracovní volno bez náhrady mzdy, kterou vám po dobu 28 nebo 37 týdnů poskytuje zaměstnavatel. Mateřská dovolená, tak není nijak na překážku, pro výkon nějaké práce/brigády/podnikání.

    V souvislosti s porodem (a následnou péčí o dítě), máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Což je dávka, vyplácená na základě nemocenského pojištění.

    S peněžitou pomocí v mateřství (PPM), je to stejné, jako s nemocenskou během pracovní neschopnosti.

    Abyste měla nárok na PPM, tak nesmíte vykonávat pracovní činnost, na jejímž základě, vám vznikla účast na nemocenském pojištění, a na jejímž základě je vám tedy vyplácena PPM.

    Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 16:

    § 16

    Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou

    a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

    b) mu náleží podle zvláštních právních předpisů ze zaměstnání, z něhož tyto dávky náleží, nadále započitatelný příjem s výjimkou služebního příspěvku na bydlení poskytovaného podle zákona o vojácích z povolání

    Z výše uvedeného tedy vyplývá, že nesmíte vykonávat pracovní činnost, na základě které vám vznikl nárok na PPM.

    Současně vás to ale nijak neomezuje v tom, abyste vykonávala nějakou jinou pracovní činnost. Například pro jiného zaměstnavatele. Nebo i pro toho stejného.

    Pak ale musí být uzavřena nová smlouva. A ta by měla výt na jinou pracovní činnost, než která je naplní vašeho běžného zaměstnání.

    Pokud tedy budete mít u zaměstnavatele uzavřenu dohodu o provedení práce (DPP), která bude sjednána na odlišnou pracovní činnost, tak můžete bez omezení pracovat i během mateřské dovolené. A není zde ani žádné omezení, na případnou výši příjmu.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď