Mohu žádat o sociální dávky jinde, než mám trvalé bydliště?

Otázka

Dobrý den,

na začátku listopadu 2021, by se mi mělo narodit první dítě. Vím, že na mateřskou nebudu mít nárok, protože jsem letos dokončila školu, a zatím jsem ještě nikde nepracovala.

Chtěla bych si ale na Úřadu práce požádat o porodné a rodičovský příspěvek. Zajímalo by mě, jestli to mohu vyřídit i na jiném Úřadu práce, než tam kde mám trvalé bydliště? Nebo jestli musím jezdit tam, kde jsem evidovaná?

Bydlím v Praze i s přítelem, dítě se narodí také v Praze, a mě se moc nechce jezdit přes půl republiky, protože trvalý pobyt mám zatím stále u rodičů.

Děkuji za info.

Vyřešeno
, , , Monika N. 2 měsíci 1 Odpověď 83 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Roman Liška
    0

    Dříve platilo, že s žádostí o sociální dávky, jste se skutečně musela obracet na Úřad práce, v místě svého trvalého bydliště.

    To se ale poměrně nedávno změnilo. Od poloviny roku 2021, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která říká, že se můžete obracet na Úřad práce v místě, kde skutečně bydlíte, bez ohledu na to, kde máte vedené trvalé bydliště.

    Viz paragraf 66, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

    § 66 Orgány rozhodující o dávkách

    (1) O dávkách rozhodují krajské pobočky Úřadu práce.

    (2) Místní příslušnost krajské pobočky Úřadu práce se řídí, pokud tento zákon nestanoví jinak,

    a) místem, kde oprávněná osoba na území České republiky bydlí,

    b) nelze-li místo určit podle písmene a), jiným místem, kde je hlášena k trvalému pobytu podle zvláštních právních předpisů

    Takže pokud bydlíte v Praze, můžete se obracet na Úřad práce v příslušné městské části Prahy, kde skutečně bydlíte a není potřeba jezdit někam daleko.

    Žádosti o jednotlivé sociální dávky, je případně možné řešit i jen elektronicky. Na webu Ministerstva práce a sociálních věcí, můžete najít všechny potřebné formuláře, pro jednotlivé sociální dávky – viz zde.

    Vyplněné žádosti, je pak možné odeslat na podatelnu Úřadu práce buď písemně poštou, nebo případně i elektronicky. Potřebujete ale buď datovou schránku (tu vám zřídí zdarma například na poště, nebo i jinde). Nebo potřebujete elektronický podpis.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď