Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Jan Beneš
  0

  O oddlužení (insolvenci) je možné požádat i v průběhu mateřské dovolené (nebo i v průběhu následující rodičovské dovolené). Musí být ale splněny příslušné podmínky, což může být během mateřské/rodičovské složitější.

  Základní předpokladem, aby se mohlo jednat o oddlužení, je to, že máte více dluhů. Tj. musíte mít alespoň dva dluhy – jeden dluh (jedna exekuce) nestačí.

  U soudu budete muset doložit, že budete schopná platit alespoň minimální splátku. To je aktuálně minimálně 2178 Kč měsíčně. 1089 jako náklady insolvenčního správce + minimálně to samé na úhradu dluhů. Pokud byste měla povinnost platit výživné, pak je to i více.

  Již nějakou dobu, tedy není podmínkou, abyste doložila, že zaplatíte minimálně 30% dluhů. Na druhou stranu, soud vám oddlužení nepovolí, pokud by z doložených skutečností vyplývalo, že nebudete schopná zaplatit vůbec nic. Proto musíte doložit, že budete schopná platit alespoň tuto minimální částku.

  Během mateřské/rodičovské, kdy pravděpodobně nebudete mít jiné příjmy než mateřskou/rodičovský příspěvek, což může být problém.

  Insolvenční srážky je možné provádět i z těchto příjmů (z mateřské nebo rodičovské), ale až od určité výše. Vždy vám musí zůstávat nezabavitelné minimum, což jen za vás a jedno dítě, bude 10 497 Kč. Pokud máte manžela a/nebo i další děti, pak je to ještě více.

  Aby vám soud oddlužení schválil, ta musíte mít adekvátně vysoký příjem, aby z něj bylo možné hradit alespoň minimální splátku a vám zůstávala nezabavitelná částka + 1/3 zbylé části příjmu.

  Kromě toho je nutné splnit i řadu dalších podmínek – doložení všech potřebných podkladů (jako např. přehled všech dluhů, přehled příjmů – minulých/očekávaných). Nesmíte mít jiné oddlužení v předchozích 10 letech, nebo zrušené oddlužení v posledních 5 letech, atd. – je toho více.

  O oddlužení si tedy můžete požádat i během mateřské – to, že jste na mateřské, samo o sobě ničemu nevadí. Musíte ale splňovat vše, co je požadováno příslušným zákonem, aby soud oddlužení schválil.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď