Minimální doba v zaměstnání pro nárok na podporu v nezaměstnanosti

Otázka

Dobrý den,

skončí mi rodičovská dovolená a budu čerpat neplacené volno (2 měsíce)a poté nastupuji do zaměstnání.

Zajímalo by mě, jak dlouho musím být zaměstnaná, abych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zvažujeme stěhování do jiného města. Na ÚP jsem nebyla nikdy registrována.

Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, Barbora N. 3 roky 1 Odpověď 462 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok ihned po skončení rodičovské dovolené (resp. po ukončení pracovního poměru, nebo pokud ukončíte pracovní poměr v novém zaměstnání třeba ještě ve zkušební době).

  Doba, kdy jste v zaměstnání na rodičovské dovolené, se vám započítává jako doba potřebná pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  Standardně je potřeba, abyste v posledních 2 letech, měla účast na důchodovém pojištění v rozsahu alespoň 12 měsíců.

  Účast na důchodovém pojištění, vám vzniká například tím, že pracujete. Nebo se může jednat o náhradní dobu důchodového pojištění. To je i případ rodičovské dovolené (resp. péče o dítě do 4 roků).

  Nárok na podporu v nezaměstnanosti, tedy máte i po skončení rodičovské dovolené. A ve výsledku tedy není potřeba, abyste v zaměstnání pracovala nějakou minimální dobu.

  Pokud byste o podporu v nezaměstnanosti žádala ihned po skončení rodičovské, takže byste v zaměstnání vůbec nepracovala, pak to má ale vliv na výpočet výše podpory v nezaměstnanosti.

  Pokud jste nezaměstnaná ihned po rodičovské (vůbec v zaměstnání nepracujete), pak se výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné mzdy. Ta je aktuálně (pro rok 2021) stanovena na 34 611 Kč. A vy máte nárok:

  • První dva měsíce na 15% = 5 192 Kč měsíčně
  • Druhé dva měsíce na 12% = 4 154 Kč měsíčně
  • Zbytek doby na 11% = 3 808 Kč měsíčně

  Pokud po skončení rodičovské ale nastoupíte zpět do zaměstnání nebo následně do nového – třeba jen na krátkou dobu (např. na dobu výpovědní lhůty nebo pak v novém zaměstnání jen na část zkušební doby), pak se výpočet podpory v nezaměstnanosti, může odvíjet od vašeho skutečného příjmu.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď