Mateřská dovolená – ochranná lhůta – budu mít nárok?

Otázka

Dobrý den,

u současného zaměstnavatele jsem od 1. 10. 2020, smlouva mi končí 31. 1. 2022 (kvůli COVIDu, jsem byla 5 měsíců na překážkách, má to vliv?)

Chtěli bychom založit rodinu a přemýšlím tedy, kdy je vhodná doba, abych měla nárok na mateřskou.

Moc nerozumím ochranné lhůtě 180 dní. Když otěhotním například v říjnu, určitě mi neprodlouží v práci smlouvu. Budu pak mít nárok?

Před tímto zaměstnavatelem, jsem byla 3 měsíce na ÚP, předtím 5 let v jiném zaměstnání.

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, , Nikola P 2 roky 1 Odpověď 229 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pro nárok na „mateřskou“ (PPM – peněžitá pomoc v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  1, V době začátku „mateřské“ (PPM), musíte splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění, v délce 270 kalendářních dní, za poslední dva roky.

  Tím, že byste měla být před případnou mateřskou, více než 1 rok v zaměstnání, byste měla tuto podmínku bez problémů splňovat (jako účast na nemocenském pojištění, se počítají všechny kalendářní dny, od začátku do konce zaměstnání)

  2, Druhou podmínkou je to, že v době začátku „mateřské“ (PPM), což je v době 6 – 8 týdnů před očekávaným termínem porodu, musíte být účastníkem nemocenského pojištění, nebo v ochranné době. Ochranná doba je až 180 dní.

  Pokud byste tedy otěhotněla, ještě v průběhu aktuálního zaměstnání (například ve zmíněném říjnu), pak je po skončení zaměstnání ochranná doba 180 dní. Během této doby máte nárok na „mateřskou“, i když už jste nezaměstnaná.

  Pokud by bylo vaše zaměstnání ukončeno 31. 1. 2022, tak máte ochrannou lhůtu do 30. 7. 2022. Pokud by vám do této doby vycházel termín začátku PPM, pak byste měla nárok.

  Vzhledem k tomu, že těhotenství trvá zpravidla 280 dní, a nástup na PPM je 6 – 8 týdnů před termínem porodu, pak může „mateřská“ začít už cca 224 den těhotenství.

  Při ukončení zaměstnání, byste tedy měla být cca v 7 týdnu těhotenství, a pak vám začátek PPM bude spadat ještě do 180 ochranné doby.

  Pokud byste otěhotněla v říjnu, a zaměstnání ukončila až na konci ledna, tak by vám to mělo bez problémů vycházet.

  Pokud by ale těhotenství začalo až třeba koncem prosince, v lednu, nebo dokonce až po skončení zaměstnání, pak už by vám to nevycházelo. A pokud byste následně nenastoupila do jiného zaměstnání, tak by vám nárok na PPM nevznikal.

  To, že jste během COVIDu byla na překážkách v práci, nemá přímý vliv na případný nárok na „mateřskou“ (PPM). Po tu dobu jste byla zaměstnancem, byla jste účastníkem nemocenského pojištění.

  Vliv to může mít jen na výši „mateřské“ (PPM). Ta se vypočítává na základě vyměřovacího základu, který je zpravidla z posledních 12 měsíců. Pokud jste během překážek v práci dostávala nižší plat, pak se to odrazí i na nižší mateřské, než jaká by vám vyšla, pokud byste po celou dobu dostávala plnou výplatu.

  Vzhledem k tomu, že výpočet je složitější a uplatňují se zde redukční hranice, tak výsledný rozdíl ale nemusí být až tak velký. Záleží na konkrétních podmínkách, výši mzdy, atd.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď