Manžel v Insolvenci – může si požádat o nějaký příspěvek?

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, manželovi skočila na plat exekuci, ale vyřizuje si už insolvenci.

Nechali nám tedy životní minimum, já jsem na rodičáku (dcera 2 roky). Žádala jsem si o příspěvek na bydlení, ale ten nám zamítli na základě toho, že nám počítají manželův celý plat a ne až po té co mu exekuce nechá.

Je tedy možné, aby si například manžel zažádal o nějaký příspěvek nebo podobně?

Děkuji

Vyřešeno
, Kristýna 3 roky 1 Odpověď 961 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Jan Beneš
  0

  Při exekuci (nebo i při insolvenci), manželovi zůstává nezabavitelné minimum a k tomu ještě část ze zbylé části mzdy (jedna třetina v případě insolvence nebo přednostní exekuce, u nepřednostní exekuce jsou to dvě třetiny, ze zbylé části mzdy).

  Nezabavitelné minimum, je podstatně vyšší než životní minimum. Aktuální životní minimum je 3860 Kč. Základní nezabavitelná částka při exekuci nebo insolvenci, je 7872,75 Kč. A tato základní částka se dále navyšuje za manželku, nebo i za každé dítě o 2624,25 Kč.

  V případě, že máte jedno dítě, pak by měla manželovi zůstávat minimálně částka 13 122 Kč a k tomu ještě část ze zbytku mzdy.

  Pokud si budete vy nebo i manžel žádat o nějaké sociální dávky, tak se ale jako příjem bude zohledňovat vždy jeho původní celá čistá mzda (před provedením srážek na exekuci nebo insolvenci). To, že má manžel nižší příjem díky srážkám na exekuci nebo insolvenci, se u sociálních dávek nezohlední.

  U sociálních dávek, kde hraje roli výše příjmu (dávky hmotné nouze, příspěvek na bydlení, přídavky na dítě apod.), je tedy jedno, zda o ně žádáte vy nebo manžel. Příjem se posuzuje stejně.

  V případě insolvence, je sice možné soud požádat o nižší srážky. Soud to ale povoluje spíše jen ve výjimečných případech (pokud je nějaký závažný důvod). A i tak musí být zachována alespoň minimální zákonná srážka (minimálně 2178 Kč měsíčně).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď