Mám nárok na PPM, když jsem nezaměstnaná na úřadu práce?

Otázka

Dobrý den, prosím o radu,

před měsícem mi byla ukončena smlouva na dobu určitou.

Již zhruba půl roku docházím do centra kvůli umělému oplodnění. Pro zaměstnavatele jsem se tedy stala „neperspektivní“.

Nyní jsem na úřadu práce. A teď řeším otázku, co se stane, až se oplodnění povede.
V 90% je poté rizikové těhotenství, tudíž do práce asi nebudu moci nastoupit. Mám v tomto případě vůbec nárok na nějakou PPM?

A jak je to poté s přídavky v nezaměstnanosti? Ty jsou tuším pouze půl roku.

Vyřešeno
, , , Nikola P. 3 roky 1 Odpověď 939 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Pokud budete až do porodu nezaměstnaná, pak vám na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) nárok určitě nevznikne.

  Vzhledem k tomu, že vaše těhotenství bude zahájeno až v době, kdy jste nezaměstnaná, tak se na vás ani nemůže vztahovat ochranná doba, po skončení předchozího zaměstnání.

  Stejně tak vám ani nebude vznikat nárok na nemocenské dávky, v souvislosti s pracovní neschopností (neschopenkou) z důvodu rizikového těhotenství.

  Budete mít nárok až na rodičovský příspěvek, od narození dítěte. Na ten máte nárok, i když jste před porodem dlouhodoběji nezaměstnaná. U rodičovského příspěvku byste si mohla zvolit částku do 10 000 Kč měsíčně.

  Doba, po kterou je vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti, závisí na vašem věku. Do 50 roků je to 5 měsíců. Po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti, můžete být dále vedená na Úřadu práce. Minimálně kvůli tomu, že by za vás stát dále platit zdravotní pojištění.

  Na žádnou zvláštní podporu nebo příjem, už ale nebudete mít nárok. Pokud byste byla zcela bez příjmů, pak vám může vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi.

  U dávek pomoci ve hmotné nouzi, jako je například příspěvek na živobytí, ale bude záležet na celkovém posouzení sociální a majetkové situace u vás, a ve vaší společné domácnosti.
  Tedy na tom, jestli žijete sama a jste zcela bez příjmů. Nebo jestli sdílíte společnou domácnost s dalšími osobami, které mají nějaký příjem atd.

  Můžete mít případně nárok, i na příspěvek na bydlení – opět ale záleží na tom, zda jsou splněny standardní podmínky, pro nárok na tuto sociální dávku.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď