Mám nárok na ošetřovné z důvodu zavření školy, když manžel má překážku v práci?

Otázka

Dobrý den, mám prosím nárok na ošetřovné z důvodu uzavření školy (jsem zaměstnaná na dobu neurčitou na polovičním úvazku), když manžel je doma a má překážku v práci?

Máme 2 děti, 5leté a 8leté. Loni jsme ošetřovné takto dostali, ale nevím, zda se to nezměnilo.

Děkuji

Vyřešeno
Monika 5 měsíci 1 Odpověď 111 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    V tomto se určitě nic nezměnilo, a v zásadě mě ani nenapadá důvod, proč by se něco měnit mělo.

    Nárok na ošetřovné, vám vzniká jako zaměstnanci, který nemůže vykonávat své zaměstnání, z důvodu nutné péče o dítě.

    Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 39:

    § 39

    (1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

    b) péče o dítě mladší 10 let, protože

    1. školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,

    Zákon už ale nijak neřeší, co dělá druhý rodič, zda má překážku v práci, je na dovolené, na neschopence, nebo cokoliv jiného.

    Na ošetřovné máte nárok, protože musíte pečovat o dítě. Děti jsou mladší než 10 roků. Školy/školky jsou zavřené z rozhodnutí vlády. Podmínky požadované zákonem jsou splněny. Nic dalšího není potřeba řešit.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď