Mám nárok na nemocenskou 6 týdnů před porodem?

Otázka

Dobrý den,

od svého gynekologa jsem se dozvěděla, že těhotná žena, která nebude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, má ale nárok na dávku v souvislosti s pracovní neschopností, a to šest týdnů před termínem porodu, ukončuje se pak po uplynutí 6 týdnů po porodu

Chtěla bych se Vás zeptat, za jakých podmínek je tato pracovní neschopnost vystavena, abych mohla dostat aspoň nějaké finance? Nedostanu totiž PPM, neboť jsem v roce 2020 ukončila studium a od září 2020 jsem pracovala jako OSVČ, ovšem neplatila jsem si nemocenskou.

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, , , Petra S. 3 týdny 1 Odpověď 68 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Na svůj dotaz si z velké části odpovídáte už ve své otázce. Nárok na nemocenskou v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu, máte v případě, že nemáte nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství) a současně, že máte nárok na nemocenské dávky.

    Pokud si jako OSVČ neplatíte dobrovolné nemocenské pojištění, tak nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nemáte ale nárok ani na nemocenské dávky, v souvislosti s pracovní neschopností.

    Tím, že si neplatíte nemocenské pojištění, tak vám nemůže vzniknout ani nárok na nemocenskou.

    Abyste měla nárok na nemocenské dávky – a je nyní jedno, jaký by měl být důvod pracovní neschopnosti, tak byste si nejprve musela platit dobrovolné nemocenské pojištění. A to minimálně 3 měsíce, před začátkem neschopenky.

    Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 24:

    § 24

    Podmínkou nároku na nemocenské z pojištěné činnosti, která je samostatnou výdělečnou činností, je dále účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo dni, od něhož je nařízena karanténa. Ustanovení věty první platí přiměřeně pro zahraničního zaměstnance.

    Takže záleží i na tom, na kdy vám vychází termín porodu, zda si stihnete začít platit nemocenské pojištění po dostatečně dlouhou dobu. Pozor také na to, že nemocenské pojištění si jako OSVČ musíte platit 3 měsíce před měsícem, ve kterém je zahájena neschopenka. A nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně.

    Pokud byste si začala platit dobrovolné nemocenské pojištění pro OSVČ tak, abyste splnila podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění, pak ano, v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu můžete mít nárok a nemocenské dávky.

    Viz paragraf 57 a 59, zákon o nemocenském pojištění:

    § 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti

    (1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti

    f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

    § 59 Ukončování dočasné pracovní neschopnosti

    (1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

    h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,

    V paragrafu 57 a 59 se ale mluví pouze o tom, že vám lékař může v této době vystavit neschopenku.

    To, že jste v pracovní neschopnosti, neznamená, že máte automaticky nárok na nemocenskou – musí být splněny i další podmínky pro nárok na nemocenské dávky (a u OSVČ je to právě účast na nemocenském pojištění).

    Pozor také na to, že pokud byste si platila jen minimální nemocenské pojištění – což je v roce 2021 částka 147 Kč měsíčně, tak i výsledná nemocenská bude jen velmi nízká.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď