Má žena na rodičáku nárok na nemocenskou?

Otázka

Dobrý den,

jsem už třetím rokem na rodičáku, a snažíme se s manželem o další dítě. Zajímalo by mě, jak to je s nárokem na nemocenskou, pokud bych byla těhotná, a musela jít na rizikovku?

U prvního dítě, jsem skoro celé těhotenství byla doma na rizikovém. Tak počítám, že i u druhého mimča, by mě doktorka zase nechala doma na neschopence.

Předem dík za radu

Vyřešeno
, , , Žaneta G. 8 měsíců 1 Odpověď 145 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Během doby, kdy jste na rodičovské dovolené, nemáte nárok na žádné nemocenské dávky (týká se to jak nemocenských dávek, tak i třeba ošetřovného, apod.). Rodičovská dovolená, je pracovní volno bez náhrady mzdy (které vám poskytuje zaměstnavatel).

    Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 28, odstavec 5:

    (5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo služební plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno. Ustanovení věty první neplatí v případě, kdy pojištěnka nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, v případě, kdy pojištěnec byl uznán dočasně práce neschopným podle § 57 odst. 1 písm. e) a f) a v případě pracovního nebo služebního volna poskytnutého z důvodů ošetřování nebo péče uvedených v § 39 odst. 1 písm. a) nebo b).

    Řešením této situace, by pochopitelně bylo, pokud byste ukončila rodičovskou dovolenou, a „nastoupila zpět do zaměstnání“, a ihned zahájila neschopenku (pracovní neschopnost).

    Po skončení rodičovské dovolené (pokud jste stále zaměstnaná), máte nárok na nemocenské dávky, ihned od skončení RD. Není nutné, mít nějakou minimální odpracovanou dobu.

    V takovém případě, byste měla po skončení RD nárok na „klasickou“ neschopenku a nemocenské dávky (tak, jako kterýkoliv jiný zaměstnanec). V pracovní neschopnosti byste byla až do začátku další mateřské dovolené (6-8 týdnů před porodem). A následně byste měla nárok i na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

    Pokud ale nyní nejste na rodičovské dovolené (tj. před narozením prvního dítěte jste byla nezaměstnaná, nebo váš pracovní poměr skončil během mateřské/rodičovské), a jste „jenom“ doma s dítětem a čerpáte rodičovský příspěvek, pak na nemocenské dávky nemáte nárok vůbec.

    Pokud jste nyní bez zaměstnání (a „jenom“ jste doma s dítětem, s nárokem na rodičovský příspěvek), pak za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění, které je podstatné pro nárok na nemocenské dávky, za vás ale nikdo neplatí (běžně ho platí zaměstnavatel, OSVČ si jej musí platit sami).

    Nárok na „placenou neschopenku“, byste v takovém případě mohla mít jen za předpokladu, že byste nastoupila do nějakého zaměstnání. Mohla by to být případně i jen nějaká práce na dohodu, u které by vám vznikala účast na nemocenském pojištění (například u DPČ, je to při příjmu od 3500 Kč).

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď