Konec rodičovské dovolené bez školky a hlídání

Otázka

Dobrý den, synovi budou v lednu 2022, 3 roky, ale do školky ho vezmou až v září.

Nemám žádné hlídání, ani zaměstnání. Jak mám postupovat, aby jsme nebyli úplně bez peněz.

Předem děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , , , , Nikola B. 3 roky 1 Odpověď 697 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Roman Liška
    0

    Pokud tomu správně rozumím, tak jste momentálně nezaměstnaná, a bude vám končit čerpání rodičovského příspěvku?

    (Pokud by vám totiž měla opravdu končit rodičovská dovolená, pak to znamená, že jste zaměstnaná, a po 3 narozeninách dítěte, byste se měla vrátit do zaměstnání, nebo si například vyřídit neplacené volno).

    Pokud tomu tak je, tak po skončení rodičovského příspěvku, můžete jít na Úřad práce, a požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.

    V takovém případě by vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Doba péče o dítě, se vám totiž počítá, jako náhradní doba zaměstnání (náhradní doba důchodového pojištění). Takže máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jste poslední 3 roky, nikde nepracovala.

    Podpora v nezaměstnanosti, ale není příliš vysoká. Počítá se na základě průměrné mzdy v ČR. Aktuálně (v roce 2021) byste měla nárok na tyto částky:

    • První dva měsíce je to 5 192 Kč (15% z průměrné mzdy)
    • Druhé dva měsíce je to 4 154 Kč (12% z průměrné mzdy)
    • Zbytek doby (zřejmě 1 měsíc) je to 3 808 Kč (11% z průměrné mzdy)

    V roce 2022, pak může být tato podpora o něco málo vyšší (rozdíl ale bude jen na úrovni desetikorun, maximálně jednotek stokorun měsíčně – přesná částka bude známa až koncem roku).

    Kromě podpory v nezaměstnanosti, můžete mít nárok na běžné sociální dávky. Jedná se především o příspěvek na dítě, případně i přídavky na bydlení.

    V závislosti na tom, zda žijete sama, nebo jaký je celkový příjem všech osob ve společné domácnosti, pak případně můžete mít nárok i na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, nebo případně i doplatek na bydlení).

    Ohledně podpory v nezaměstnanosti i zmíněných sociálních dávek, se můžete obrátit na Úřad práce, v místě vašeho bydliště.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď