Končí mi smlouva a mám neschopenku – co bude dál?

Otázka

Dobrý den, ráda bych se optala na mou situaci.

Na konci roku (31. 12. 2021) mi končí smlouva na HPP, kterou jsem měla na dobu určitou, na jeden rok. Bohužel jsem ale nyní na neschopence (od 26. 11. 2021), a ještě nějakou dobu budu.

Ráda by se tedy zeptala, na konci prosince mě může zaměstnavatel vychodit? Nebo je tam nějaká ochrana?

A pokud mě zaměstnavatel může vyhodit, tak musím hned na začátku ledna 2022, hlásit na Úřad práce a přijdu o nemocenskou?

Mnohokrát Vám děkuji za odpověď

Vyřešeno
, , Michaela Š. 2 roky 1 Odpověď 468 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Pokud máte sjednanou pracovní smlouvu na dobu určitou do konce roku (do 31. 12. 2021), tak se zcela určitě nedá mluvit o tom, že by vás na konci prosince zaměstnavatel „vyhazoval“.

  U pracovního poměru na dobu určitou vám zaměstnavatel nedává výpověď. Smlouva skončí ke dni, který jste si dojednali (resp. po uplynutí doby, na které jste se dohodli). Případné prodloužení smlouvy na dobu určitou, je možné jen za základě dohody obou stran (vás a zaměstnavatele).

  V souvislosti s neschopenkou a koncem pracovního poměru na dobu určitou, zde není žádná ochrana. Pracovní poměr skončí, bez ohledu na vaši neschopenku.

  Zákoník práce sice zakazuje zaměstnavateli, aby dal zaměstnanci v pracovní neschopnosti výpověď. Ale to pro vás nemá žádný praktický význam. Protože vy žádnou výpověď nedostáváte.

  Pokud se náhodou se zaměstnavatelem nedohodnete na prodloužení pracovního poměru, pak vám zaměstnání skončí k 31. 12. 2021, a vy následně budete nezaměstnaná.

  Prakticky to pro vás ale nemusí znamenat žádnou změnu. Vaše neschopenka (pracovní neschopnost), může pokračovat dále, i po skončení zaměstnání. A to až do doby, než vám ji ukončí ošetřující lékař.

  I po skončení zaměstnání, máte dále nárok na nemocenské dávky. Na ty je případně nárok až po dobu 380 dní (od začátku neschopenky).

  Na Úřad práce, tedy na začátku ledna 2022, chodit nemusíte. Když jste na neschopence, tak by vás na Úřadu práce, stejně ani nemohli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání.

  Na Úřad práce, byste si měla zajít až poté, co vám lékař ukončí neschopenku. Pak byste měla jít na ÚP do 3 pracovních dní, od ukončení neschopenky.

  Pokud jste byla poslední rok zaměstnaná, tak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Výše podpory v nezaměstnanosti, bude mimo jiné záviset i na tom, jak dlouho budete v pracovní neschopnosti.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď