Končí mi rodičovský příspěvek ke dni 30. 3. 2021 a jsem měsíc těhotná

Otázka

Dobrý den, prosím o rádu.

Končí mi rodičák 30.3.020 a jsem měsíc těhotná. Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.

Mám nastoupit do práce, kde mi možná hrozí výpověď nebo mohu od 1.4.021 nastoupit na rizikové těhotenství. (1 těhu bylo také rizikové).

Nevím, zda pak budu mít nárok na PPM, MD pokud nastoupím do práce a dostanu výpověď.

Prosím o radu. Velice děkuji

Vyřešeno
, , Lenka H. 3 roky 1 Odpověď 661 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  O tom, zda jsou zde nějaké zdravotní důvody, abyste byla v průběhu těhotenství v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství), musí rozhodnout váš lékař. S tím vám opravdu neporadím.

  Promluvte si o tom se svým lékařem. Z laického pohledu mohu říci pouze to, že pokud bylo první těhotenství rizikové, tak je vysoká pravděpodobnost, že i druhé těhotenství bude rizikové. Ale nejsem lékařka, takže to prosím neberte, jako nějaké autoritativní vyjádření.

  Co se týká zmiňovaného rizika výpovědi. Nevím, z čeho přesně vycházíte. Pokud ale po skončení rodičovské dovolené nastoupíte zpět do zaměstnání a informujete svého zaměstnavatele o svém těhotenství, tak vám nemůže dát výpověď.

  Během těhotenství se na vás vztahuje ochrana, v podobě zákazu výpovědi – viz zákoník práce, paragraf 53:

  § 53

  (1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

  d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

  Během těhotenství, tak můžete dostat výpověď jen v poměrně specifických případech – například pokud by se rušil váš zaměstnavatel (zánik firmy apod.). Nemůžete ale dostat „běžnou“ výpověď pro nadbytečnost nebo z jiných „běžných“ organizačních důvodů.

  I pokud by z nějakého zvláštního důvodu, bylo vaše zaměstnání (po skončení rodičovské dovolené) ukončeno výpovědí, tak byste s velkou pravděpodobností měla nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

  Nárok na PPM, máte i v případě, že je PPM zahájena ještě během ochranné doby. Ochranná doba je až 180 dní od skončení zaměstnání, ve kterém jste byla těhotná.

  Tj. pokud by vám měl zaměstnavatel dát na začátku dubna výpověď (což ale nemůže), tak by zde byla ještě výpovědní lhůta. Takže po hypotetickém ukončení zaměstnání byste byla v ochranné době, a ta by určitě byla delší, než zbývající doba do nástupu na PPM.

  Takže i když nebudete v pracovní neschopnosti na rizikovém těhotenství, tak se nemusíte obávat, že byste neměla nárok na mateřskou.

  Pozor také na to, že zaměstnavatel vám sice během těhotenství nemůže dát výpověď – může se vám ale pokoušet „vnutit“ ukončení zaměstnání dohodou. To by pro vás ale nebylo příliš výhodné, čili byste na takovou dohodu spíše neměla přistupovat (záleží ovšem na konkrétních podmínkách a na vašem rozhodnutí).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď