Kompenzační bonus a nástup na materskú

Otázka

Dobrý den,

Som OSVČ v oblasti hotelierstva a aktuálne poberám kompenzační bonus od štátu.

Koncom kvetna mam termín pôrodu a tz že niekedy za cca týždeň by som mala nastúpiť na materskú (dobrovoľne zdravotné poistenie si platím dlhodobo) .

Ako to bude prosím ďalej s poberanim kompenzačného bonusu? Poplatky VZP a CSSZ mam zaplatené ešte za celý mesiac duben tak ma zaujíma, či si môžem o kompenzačny bonus žiadať ešte za celý mesiac duben alebo iba do dňa, kedy nastúpim na materskú.

Vopred dakujem za odpoveď.

Vyřešeno
, , , Naďa 4 měsíci 1 Odpověď 74 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Dana Černá
    0

    S podobnou situací jsem se nesetkala, a následující odpověď tedy berte jako můj osobní názor.

    Jednou z podmínek pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je to že jako OSVČ nesmíte osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnosti. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 16:

    § 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou

    a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

    Podmínkou vzniku nárok na kompenzační bonus je to, že došlo k nějakému omezení činnosti z důvodu epidemie. Viz paragraf 6, zákon o kompenzačním bonusu, zákon číslo 95/2021 Sb.

    § 6 Předmět kompenzačního bonusu

    (1) Předmětem kompenzačního bonusu je výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, v bonusovém období, v němž nastal den, za který se poskytuje kompenzační bonus, pokud jedna nebo více těchto činností byly významně dotčeny v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření podle § 1, a to zejména z důvodu

    Záleží tedy i na tom, zda jako OSVČ vykonáváte danou činnost sama, nebo zda máte například i nějaké zaměstnance.

    Pokud byste činnost vykonávala sama, tak od začátku PPM, byste již neměla osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Od začátku PPM, vás tedy již nebude omezovat epidemie (protože omezení dané nárokem na PPM, by se na vás vztahovalo, i kdyby nebyla epidemie).

    Pokud ale máte zaměstnance (nebo například spolupracující osobu), pak se na vaše podnikání vztahují omezení daná epidemií i dále (protože vaše podnikání by bez vlivu epidemie mohlo pokračovat dále i po zahájení PPM).

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď