Jak probíhá karanténa při COVID , Jak probíhá testování na koronavirus? , Jak se počítá nemocenská za prvních 14 dní , Kdo vystavuje neschopenku u COVID? , Kolik je nemocenská při karanténě 2024? , Kolik je za neschopenku při karanténě 2024 , Kontakt s nakaženým koronavirem , Náhrada mzdy za nemoc 2024 , Nárok na nemocenskou v novém zaměstnání , Nemocenská ve zkušební době , Pozitivní test na COVID 19
Kolik jsou nemocenské dávky při změně zaměstnání
Otázka
Dobrý den, chtěla bych se zeptat:
Byla jsem zaměstnaná do konce roku 2020 (do 31. 12. 2020). Následně jsem byla dva týdny doma a od 18. ledna 2021 jsem nastoupila do nové práce. Po pár dnech mě ale kontaktovali z hygieny, a já jsem od pondělí 25. Ledna 2021 na neschopence, kvůli karanténě z důvodu podezření na nákazu COVID. Byla jsem na testu a teď mám být ještě 10 dní doma.
Zajímalo by mě, z čeho se bude vypočítávat nemocenské, když jsem teď na neschopence, a před tím jsem v nové práci pracovala jen pár dní? Mám vůbec nárok na nemocenskou?
Děkuji za pomoc!
Vyřešeno
Nemocenská, Nemocenské dávky, Neschopenka
4 roky
1 Odpověď
824 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pokud onemocníte (nebo je vám nařízena karanténa, jako ve vašem případě), jen krátce po zahájení nového zaměstnání, pak to nemá žádný negativní dopad, pro nárok na nemocenské dávky.
Na nemocenské dávky, máte nárok ihned po zahájení zaměstnání. Účast na nemocenském pojištění vám vzniká současně se zahájením práce pro zaměstnavatele – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 10:
Tj. od prvního dne, kdy jste zahájila práci v novém zaměstnání, jste účastníkem nemocenského pojištění, a máte nárok na příslušné nemocenské dávky. Z toho pak vyplývá i to, že máte nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele.
Během prvních 14 dní na neschopence, vám nemocenskou vyplácí zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc).
Jediný rozdíl zde bude v tom, z čeho se vypočítá výše „nemocenské“. Za běžných podmínek, se náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, počítá na základě průměrného výdělku, za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Tím, že jste ale u daného zaměstnavatele v předchozím kalendářním čtvrtletí nepracovala, a i díky tomu, že nemáte „odpracováno“ ani 21 dní, tak se nedá použít výpočet na základě průměrného výdělku.
V takovémto případě se pro výpočet nemocenské, použije pravděpodobný výdělek. Viz paragraf 355, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:
Během karantény kvůli COVID (když jste na neschopence), tedy máte nárok na náhradu mzdy. Ta je ve výši 60% z redukovaného pravděpodobného výdělku. Během prvních 14 dní dostanete zaplaceny všechny skutečně neodpracované/zameškané hodiny. Viz například tato kalkulačka pro výpočet nemocenské za karanténu při COVID v roce 2021.
Pokud by se vám karanténa/neschopenka protáhla, pak od 15 dne na neschopence budete mít nárok na nemocenské dávky. Tam je pak postup výpočtu trochu jiný.