Kde získat seznam financí za čtvrtletí pro sociální dávky

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat:

Při žádosti o porodné, musíme doložit náš finanční rozpočet.

Dítě se nám narodilo v červnu, tak nevíme, jak se počítá poslední čtvrtletí?

A v době, když jsem byla těhotná, tak jsme pracovali v Pardubicích a nyní jsme se přestěhovali zpět do našeho trvalého bydliště na Moravu. Tak jak to máme získat.

Stačí, když zavoláme do bývalého zaměstnání?

Děkuji

Vyřešeno
, Nela V. 2 roky 1 Odpověď 259 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  U sociální dávky porodné, se posuzuje výše příjmu, za poslední ukončení kalendářní čtvrtletí, před narozením dítěte.

  Pokud se vaše dítě narodilo v průběhu měsíce června, pak je poslední ukončené kalendářní čtvrtletí to první. Tedy měsíce leden až březen (dítě se narodilo v červnu, který spadá do 2 kalendářního čtvrtletí).

  K žádosti o porodné (příslušný formulář, můžete najít na webu MPSV, nebo si jej vyzvednout na místní pobočce Úřadu práce), se přikládá potvrzení o výši čtvrtletního příjmu (formulář je zde). Ten budete vyplňovat jak vy, tak i váš partner/manžel/otec dítěte.

  Pokud jste v té době (leden – červen), byli zaměstnaní, tak vám příslušné kolonky musí vyplnit zaměstnavatel.

  Můžete mu tedy zavolat a domluvit se sním, že mu pošlete poštou/emailem předvyplněný formulář.

  On vám tam potvrdí výši příjmu, a vyplněný formulář, vám pošle poštou. Takto se to dá vyřídit i bez nutnosti cestovat do původního místa zaměstnání.

  Kromě výplaty ze zaměstnání, se udávají i další příjmy. Pokud byste například byla v průběhu těhotenství na rizikovém a brala nemocenskou, tak se to počítá také jako příjem. Zde ale není potřeba potvrzení, to si Úřad práce zjistí sám.

  To samé platí například i pro důchod (například invalidní), nebo mateřskou (PPM) nebo i pro podporu v nezaměstnanosti, či pro některé dávky.

  Kromě samotné žádosti, a potvrzení o výši čtvrtletního příjmu, budete potřebovat určitě i osobní doklady (vaše, otce dítěte) a také rodný list dítěte. Mohou být potřeba i další doklady/formuláře.

  Porodné se vyřizuje na Úřadu práce, a máte na to čas až do doby, než bude dítěti 1 rok (po 1 roce, už na porodné není nárok).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď