Je nárok na kompenzační bonus 2021 a Ošetřovné pro OSVČ současně?

Otázka

Dobrý den. Prosím o radu.

V případě, že mi vznikl nárok na kompenzační bonus 1000 Kč, je možné tento bonus kombinovat s programem OŠETŘOVNÉ?? Nebo je nutné vybrat pouze jednu z variant.

Moc děkuji za informace. Hezký den.

Vyřešeno
, Milan 3 roky 1 Odpověď 981 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  V novém zákonu o kompenzačním bonusu pro rok 2021 (zákon číslo 95/2021 Sb.)., je přímo uvedeno, že tento nový kompenzační bonus, je možné kombinovat pouze s programem Antivirus, nebo s programem COVID Nájemné (nebo s jejich nástupci).

  Viz paragraf 9, zákon číslo 95/2021 Sb.:

  § 9 Vyloučení nároku na kompenzační bonus

  (1) Subjektu kompenzačního bonusu nevzniká nárok na

  c) kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel v České republice nebo v některém z členských států Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru označovaného jako SARS CoV-2, s výjimkou podpory poskytované v rámci programu Antivirus nebo programu tento program nahrazujícího, a podpory, která slouží k úhradě nájemného, a

  Výjimka pro Ošetřovné pro OSVČ, není nikdo v tomto novém zákonu zmíněna. Z toho vyplývá, že nový kompenzační bonus a Ošetřovné pro OSVČ, není možné vzájemně kombinovat.

  U nového kompenzačního bonusu (od února 2021) je to tedy jiné, než u původního, který byl schválen na podzim 2020. Zde byla přímo v zákonu 461/2020 Sb., zakotvena výjimka, která umožňovala souběh kompenzačního bonusu a ošetřovného.

  Vzhledem k tomu, že aktuálně je možné žádat jen o ošetřovné za prosinec a leden 2021 (možnost končí dnes), tak tak ani zatím není překryv (nový kompenzační bonus, je až od začátku února 2021).

  Pokud bude ale vyhlášeno i další Ošetřovné za únor, nebo následně i za březen, tak už nebude možný souběh s čerpáním kompenzačního bonusu.

  Kompenzační bonus ale může být až 1000 Kč za den, ošetřovné pro OSVČ maximálně 400 Kč za den. Takže pokud splňujete podmínky pro nový kompenzační bonus, tak by to mohla být výhodnější volba.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď