Dostal jsem výpověď – můžu jít na nemocenskou?

Otázka

Dobrý den,

Na konci ledna jsem dostal výpověď a nyní mi běží výpovědí doba, která by měla skončit tento měsíc. Zajímalo by mě, jak to bude, když před koncem měsíce nastoupím na neschopenku?

Bude to mít nějaký vliv na výpověď? Pokud mi zaměstnání skončí během neschopenky, budu mít dále nárok na nemocenskou? Nebo budu muset neschopenku ukončit a jít na Úřad práce?

Děkuji za radu

Vyřešeno
, , Kamil B. 3 roky 1 Odpověď 2357 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  1

  V případě, že byla výpověď dána ze strany zaměstnavatele a výpovědní doba by měla skončit v průběhu pracovní neschopnosti, pak se výpovědní doba zastaví.

  Po dobu vaší pracovní neschopnosti by byla výpovědní doba přerušena, a pokračovala by dále, až po skončení neschopenky.

  Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 53:

  (2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

  Takže pokud nastoupíte do pracovní neschopnosti před koncem měsíce, kdy vám má uplynout výpovědí doba, a pokud zaměstnavateli nesdělíte, že na prodloužení pracovního poměru netrváte, pak se pracovní poměr neukončí, ale bude pokračovat dále.

  Až by vám skončila neschopenka, tak by následně „doběhnul“ zbytek výpovědí doby, a teprve poté by byl pracovní poměr ukončen.

  Jiná situace by ale byla ve chvíli, kdy byste dal výpověď vy, jako zaměstnanec. V takovém případě by neschopenka neměla vliv na prodloužení výpovědní doby, a pracovní poměr by skončil i během pracovní neschopnosti.

  I v takovém případě, byste i dále měl nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok i po skončení pracovního poměru, pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v průběhu zaměstnání nebo maximálně do 7 dní, od skončení pracovního poměru.

  Pokud vám ale dal zaměstnavatel výpověď, pak pracovní poměr během neschopenky nekončí. Ledaže byste to vy sám chtěl, a zaměstnavatele v tomto smyslu sám informoval. I tak byste ale měl nárok na nemocenskou dále až do skončení neschopenky.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď