Budu mít nárok na příspěvek na bydlení v roce 2022? Dá se žádat i zpětně?

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nějakou možnost požádat o nějaký příspěvek na bydlení.

Jsem na neschopence již od září 2021 z důvodu rizikového těhotenství. Pracovní poměr mi skončil koncem srpna 2021. V únoru 2022 bych měla nastoupit na mateřskou.

Zajímá mě, jak je to s nárokem na nějak sociální dávky na bydlení:

1, Bydlím sama v pronajatém bytě, kde nemám trvalé bydliště. Je to problém?
2, Dá se o příspěvky zažádat i zpětně?
3, A kde o příspěvky zažádat, na Úřadu práce? Bydlím ale v jiném kraji, než mám trvalé bydliště, jak je to tedy s příspěvky?

Děkuji moc za odpověď.

Vyřešeno
, , Petra K. 2 roky 1 Odpověď 565 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Základní sociální dávka, na úhradu vysokých nákladů spojených s bydlením je příspěvek na bydlení. Na tuto sociální dávku může být nárok při bydlení v nájmu, nebo případně i v bytě/domě v osobním vlastnictví, nebo na družstevní byt.

  Mezi podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení, tedy patří především platná nájemní smlouva na nějaký byt/dům apod.

  Dále je nutné doložit náklady na bydlení (viz příslušný formulář – Doklad o výši nákladů na bydlení).

  Dokládají se skutečně zaplacené náklady na bydlení za poslední 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí). Pokud byste si šla příspěvek na bydlení vyřizovat na začátku ledna 2022, pak to bude za měsíce říjen až prosinec 2021.

  Mezi náklady na bydlení se započítává především zaplacený nájem a dále platby za služby spojené s bydlením (například odvoz odpadu, úklid společných prostor v domě, apod.). A také platby za energie (elektřina, plyn, voda, teplo, apod.).

  Pokud majiteli pronajatého bytu platíte jen jednu částku (která v sobě zahrnuje jak nájem, tak i vše ostatní), tak od něj budete potřebovat rozepsat, co z toho je nájem a co jsou platby za služby/energie.

  Dále je také nutné doložit příjmy (průměrná výše čistého čtvrtletního příjmu). Opět se dokládá příjem za poslední 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí). Viz příslušný formulář – Doklad o výši čtvrtletního příjmu.

  Dokládají se všechny příjmy, jako například výplata ze zaměstnání, nemocenská, příjmy z nějaké brigády, apod. Příjem je nutné doložit za všechny osoby, které v bytě bydlí (například pokud s vámi bydlí nějaký spolubydlící, přítel, manžel, apod., pak je nutné doložit i jeho příjem).

  O tom, zda budete mít nárok na příspěvek na bydlení a o kolik by se případně mohlo jednat, rozhoduje velikost města (obce), kde bydlíte, počet osob, které v bytě bydlí, výše nákladů na bydlení a také výše průměrného čistého měsíčního příjmu.

  Od 1. 1. 2022 se zvyšují normativní náklady na bydlení. Další změna se pak plánuje v průběhu roku 2022 (kvůli velkému zdražování elektřiny a plynu, navrhla vláda změnu zákona, a mělo by dojít mimořádnému zvýšení normativních nákladů na bydlení).

  Takže i kdyby se stalo, že byste nyní neměla nárok na příspěvek na bydlení, vyplatí se sledovat situaci v roce 2022, a případně si zkusit podat žádost později.

  Orientačně si může nárok na příspěvek na bydlení v roce 2022, spočítat v této kalkulačce: Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení od 1. 1. 2022.

  Co se týká vašich dotazů:

  1) Na příspěvek na bydlení, máte nárok v bytě, kde skutečně bydlíte. To, kde máte trvalé bydliště, nehraje roli (dříve to roli hrálo, ale už před více než rokem, se to změnilo)

  2) O příspěvek na bydlení se dá žádat i zpětně, maximálně o 3 měsíce zpětně. Pokud byste si šla příspěvek vyřizovat v lednu 2022, tak standardně žádáte o příspěvek na období leden až březen 2022 (a dokládá se příjem/náklady na bydlení za říjen až prosinec 2021).

  Současně je ale možné požádat o příspěvek i zpětně – o 3 měsíce nazpět, tj. za období říjen až prosinec 2021.

  3) O příspěvek na bydlení nemusíte žádat na Úřadu práce v místě, kde máte trvalé bydliště. Naopak byte se měla obracet na Úřad práce v městě (obci), kde skutečně bydlíte. Místní příslušnost pro sociální dávky na bydlení se řídí vaším skutečným bydlištěm (místo trvalého pobytu už u této sociální dávky nehraje roli – také se poměrně nedávno měnilo).

  O příspěvek na bydlení si můžete požádat osobně, na Úřadu práce. Nebo je možné žádost poslat i elektronicky (datovou schránkou, emailem s elektronickým podpisem), Všechny potřebné formuláře včetně předvyplněných vzorů, je možné najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď