Budu mít nárok na příplatek 370 Kč za karanténu?

Otázka

Dobrý den,

Dočetla jsem se, že by měl být nárok na příplatek 370 Kč za karanténu. Jsem momentálně doma od minulého týdne.
V pondělí 22. února mi volali z hygieny, že musím jít na test, protože kolega z práce byl pozitivní. Na testu jsem byla ve středu 24. 2. 2021. Minulý týden v pátek mi volali, že mám negativní test.

Zajímalo by mě, jak to teda je s tou nemocenskou?

Děkuji

Vyřešeno
, , Marta J. 1 měsícem 1 Odpověď 1198 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Návrh zákona o mimořádném příspěvku za karanténu ve výši až 370 Kč byl schválen v Senátu, ve čtvrtek 4. března 2021. Viz zákon číslo 121/2021 Sb.

    Na základě tohoto zákona bude v březnu a dubnu 2021, nárok na zvýšenou nemocenskou během 14 denní karantény. Změna se týká zaměstnanců (u OSVČ je kompenzace za karanténu řešena zákonem o kompenzačním bonusu).

    Zákon se ale vztahuje jen na případ, kdy byla karanténa nařízena po 28. 2. 2021. Pokud jste v karanténě už od konce února, tak na tento „příplatek“ za karanténu nemáte nárok.

    Viz paragraf 11, zákon o mimořádném příspěvku při karanténě:

    § 11 Přechodné ustanovení

    Příspěvek přísluší podle tohoto zákona zaměstnanci i za kalendářní dny přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, pokud byla zaměstnanci nařízena karanténa po 28. únoru 2021

    Po dobu pracovní neschopnosti, máte nárok jen na standardní náhradu mzdy za pracovní neschopnost od zaměstnavatele. Což je 60% z redukovaného průměrného hodinového výdělku.

    Nemocenskou za prvních 14 dní vám platí zaměstnavatel za skutečně zameškané (neodpracované hodiny). Pokud by pracovní neschopnost v souvislosti s karanténou trvala delší dobu, tak od 15 dne na neschopence máte případně nárok na nemocenské dávky.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď