Budu mít nárok na PPM u druhého dítěte?

Otázka

Dobrý den,

1. 10. 2018 jsem nastoupila do zaměstnání, pracovní smlouvu jsem měla na dobu určitou na jeden rok (čili do konce září 2019).

V 6/2019 jsem nastoupila na PPM a od 2/2020 pobírám rodičovský příspěvek až do 10/2022.
Moje otázka zní, zda mám při druhém těhotenství nárok na PPM od zaměstnavatele?

Samozřejmě mám na mysli situaci, kdybych na PPM nastupovala dřív než by mi skončil rodičovský příspěvek na první dítě.

Předem děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , Hana H. 3 roky 1 Odpověď 297 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Za současné situace, vám na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nárok nevzniká. Protože jste již nějakou dobu nezaměstnaná.

  Tím, že vám skončil pracovní poměr na dobu určitou v průběhu mateřské, tak nyní nejste účastníkem nemocenského pojištění a nevzniká vám nárok na žádné nemocenské dávky, ani na PPM.

  Na mateřskou u druhého dítěte, byste mohla mít nárok jen za předpokladu, že byste ještě před narozením dítěte, nastoupila do nějakého zaměstnání, a pracovala zde po dostatečně dlouhou dobu – tj. minimálně 270 kalendářních dní.

  Pokud byste byla těhotná již v průběhu čerpání rodičovského příspěvku, tak na PPM nárok mít nebudete.

  Měla byste ovšem nárok na rodičovský příspěvek na druhé dítě. A to hned po porodu. Na rodičovský příspěvek máte nárok, i když jste před porodem dlouhodobě nezaměstnaná.

  Rodičovský příspěvek by byl v celkové výši 300 000 Kč, s tím že byste si mohla zvolit částku maximálně 10 000 Kč měsíčně. Vyšší RP by byl možný, jen za předpokladu, že by byl v žádosti o RP doložen příjem otce dítěte.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď