Brigáda a úřad práce – je lepší DPP nebo DPČ?

Otázka

Dobrý den, od září 2020 jsem vedena na ÚP a od dubna 2021 už nebudu pobírat podporu, ale stále budu vedena v evidenci.

Ráda bych si našla aspoň nějakou brigádu, co je pro mě v této situaci lepší DPP nebo DPČ ??

A kolik v čistém si mohu měsíčně vydělat??

Děkuji

Vyřešeno
, , Kopretina 2 roky 1 Odpověď 1784 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  1

  Obecně, při srovnání DPP a DPČ pro nějakou krátkodobější brigádu, asi bude vycházet výhodněji práce na DPP.

  U DPP, při příjmu do 10 000 Kč, platíte jen daň ve výši 15%. Sociální a zdravotní se neplatí. U práce na DPČ, platíte sociální a zdravotní pojištění už od příjmu od 3500 Kč (do této částky se také neplatí). Daň je stejná – 15%.

  V případě, že jste ale vedená v evidenci na Úřadu práce, a začala byste pracovat na DPP, tak to povede k vyřazení z evidence ÚP. A to bez ohledu na výši příjmu. Práce na DPP, v době evidence na ÚP není povolena.

  Pokud byste tedy začala pracovat na DPP, tak by vás vyřadili z Úřadu práce, a pro vás by to znamenalo, že byste si musela začít platit sama zdravotní pojištění, což je minimálně 2052 Kč měsíčně.

  Pokud byste si našla nějakou brigádu na DPČ, tak tu můžete mít i v době, kdy jste vedená na Úřadu práce. Limitem je hrubá mzda do 7600 Kč měsíčně.

  Pokud je příjem do tohoto limitu, tak můžete být dál vedená na Úřadu práce (což mimo jiné znamená, že za vás stát i nadále platí zdravotní pojištění). Pokud byste měla hrubý měsíční příjem vyšší než 7600 Kč, pak to bude také znamenat vyřazení z evidence na ÚP.

  Zahájení jakékoliv práce (brigády apod.), v době evidence na ÚP, musíte hlásit nejpozději v den zahájení dané práce. Na konci měsíce, pak také dokládáte výši příjmu.

  Hrubá mzda z DPČ ve výši 7600 Kč měsíčně, odpovídá čisté mzdě 6764 Kč (za předpokladu, že za vás zdravotní pojištění platí stát, a že je uplatněna daňová sleva na poplatníka, pokud byste ji neuplatnila tak bude výsledek jiný).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď