Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

Otázka

Dobrý den, mám odpracovaných 5 měsíců a zjistila jsem, že jsem těhotná.

Můžete mi prosím poradit, zda budu mít nárok na mateřskou, když nastoupím na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství?

Termín porodu mám v červnu, což je ještě dlouhá doba. A jak by případně byla počítaná mateřská, pokud mám pravidelně zhruba 16 000 Kč hrubého?

Případně pokud na ni nárok mít nebudu, mohu si i tak vyšší rodičovský příspěvek?

Jde to případně poté zvolit podle platu manžela? Slyšela jsem, že je to možné. Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
Erika L. 4 roky 1 Odpověď 325 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Abyste měla nárok na „mateřskou“ resp. peněžitou pomoc v mateřství, pak musí být splněno několik základních podmínek. Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, PPM) máte případně nárok od 6 – 8 týdně před porodem. A je vyplácena po dobu 28 týdnů (narodí se jedno dítě) nebo 37 týdnů (narodí se dvě a více dětí).

  Aby byl nárok na PPM, musíte mít „odpracováno“ nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Resp. přesněji, musíte mít účast na nemocenském pojištění v tomto rozsahu. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel během doby, kdy vám trvá pracovní poměr.

  Do oněch 270 kalendářních dní se tedy započítává jak doba 5 měsíců, kdy jste pracovala, tak i doba kdy budete v pracovní neschopnosti – tedy doba, kdy vám trvá pracovní poměr.

  Pokud vám to vychází tak, že v době porodu bude splněna podmínka 270 kalendářních dní, pak je to v pořádku.

  Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení „mateřské“ (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být stále zaměstnána, nebo alespoň v ochranné době, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

  Pokud jsou splněny obě podmínky, pak je nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Její výše by se počítala z vaší hrubé mzdy před pracovní neschopností (rizikové těhotenství). Výše nemocenských dávek během pracovní neschopnosti, nemá na výpočet PPM žádný vliv.

  Při průměrné hrubé mzdě 16 000 Kč, by vám v roce 2020, vycházela mateřská na 369 Kč na jeden den (redukovaný vyměřovací základ je 527 Kč). Za měsíc byste na mateřské dostala 11 070 Kč. Celkově za 28 týdnů (196 dní) by to bylo 72 324 Kč.

  Co se týká možnosti volby výše/délky rodičovského příspěvku, tak zde opravdu stačí, pokud příjem doloží alespoň jeden z rodičů dítěte. Je jedno, který z nich to bude. Pokud doloží příjem oba, pak se vychází z toho vyššího.

  I kdybyste nedoložila příjem ani vy, ani otec dítěte, stále máte možnost volby výše rodičovského příspěvku až do 10 000 Kč. Vyšší rodičovský příspěvek můžete mát, jen pokud jste měla nárok na mateřskou, nebo pokud je možné alespoň u jednoho rodiče určit dostatečně vysoký vyměřovací základ.

  Pokud byste dostávala mateřskou ve výši 11 070 Kč, pak byste si mohla zvolit rodičovský příspěvek ve výši také maximálně 11 070 Kč měsíčně.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď