Výpočet exekuce z invalidního důchodu

Otázka

Dobrý den,

Jsem v invalidním důchodu a každý měsíc dostávám necelých 13 tisíc korun. Mám nějaké neuhrazené dluhy a hrozí mi teď exekuce.

Zajímalo by mě, jak je to s exekucí na invalidní důchod? Jestli se může exekuce vypočítat i z důchodu a kolik by mi zůstalo peněz?

Děkuji za informace

Vyřešeno
, Stanislav B. 3 roky 1 Odpověď 3038 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Jan Beneš
  0

  Exekuční srážky se vztahují na různé druhy příjmu. Není to tedy jenom mzda nebo plat (či jiný příjem ze zaměstnání). Exekuce je možná i z nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, z mateřské, z rodičovské nebo právě i z důchodu (jak starobního, tak i invalidního) – viz paragraf 299, Občanský soudní řád (zákon číslo 99/1963 Sb.).

  Pokud je invalidní důchod váš jediný příjem, pak se výpočet exekuce provede úplně stejně, jako by to byla čistá mzda v zaměstnání.

  V případě, že soud nařídí exekuci, tak exekutor pošle příslušný požadavek na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), která začne provádět srážky z vašeho invalidního důchodu. Vy byste měl dostat příslušné vyrozumění od exekutora poštou.

  Pro výpočet exekuce na invalidní důchod je podstatné to, o jakou se bude jednat pohledávku. Jestli to bude exekuce z důvodu přednostní nebo nepřednostní pohledávky.

  U přednostní pohledávky (kam spadá například nezaplacené výživné, nezaplacené daně, dluh na sociálním nebo zdravotním pojištění, náhrada škody způsobené trestným činem aj.), vám mohou z důchodu zabavit vyšší částku (dvě třetiny).

  U nepřednostní pohledávky (kam spadají např. neuhrazené půjčky, pokuty, nezaplacené účty za telefon, elektřinu, plyn, nájem apod.) se trhává nižší částka (jedna třetina).

  O tom, kolik vám přesně zůstane peněz, také rozhoduje výše vašeho příjmu (konkrétní výše invalidního důchodu) a také to, zda máte manželku nebo nějaké děti (vůči kterým byste měl vyživovací povinnost).

  Výpočet exekuce se provádí tak, že nejprve se od vašeho příjmu (čisté mzdy nebo invalidního důchodu) odečte nezabavitelná částka. Základní nezabavitelná částka je aktuálně 7771,50 Kč (platí od 1. 7. 2020, od 1. 1. 2021 dojde pravděpodobně ke zvýšení).

  Pokud byste měl manželku nebo dítě/děti, pak se základní nezabavitelná částka zvýší o 2590,50 Kč za každou takovou osobu.

  Z toho co zbude po odečtení nezabavitelné částky, vám zůstává jedna třetina (přednostní pohledávka) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávky).

  Pokud by váš invalidní důchod byl přesně 13 000 Kč, a vy neměl manželku ani děti, pak vám u nepřednostní exekuce strhnou částku 1 742 Kč, a vám zůstane 11 258 Kč. Pokud by se jednalo o přednostní pohledávku, pak vám strhnou 3484 Kč a vám zůstane 9516 Kč.

  Konkrétní částku si můžete případně spočítat v této kalkulačce (stačí namísto čisté mzdy zadat váš invalidní důchod)

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď