Vyplácení podpory v nezaměstnanosti v případě odstupného

Otázka

Dobrý den,

Na konci září jsem ukončila pracovní poměr – dostala jsem v zaměstnání výpověď pro nadbytečnost, protože kvůli koronaviru je na tom firma se zakázkami špatně. Protože jsem pro firmu už nějakou dobu pracovala, tak jsem dostala odstupné za tři měsíce.

Šla jsem teď na Úřad práce, a tam mi řekli, že nebudu dostávat podporu. To jako na ni nemám nárok, a budu úplně bez příjmu? Zajímalo by mě jak to je, protože tomu, co mi řekli na Úřadu, moc nerozumím.

Děkuji!

Vyřešeno
, Drahomíra H. 2 měsíci 1 Odpověď 57 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Roman Liška
    0

    V případě, že při ukončení pracovního poměru, dostanete vyplaceno odstupné, tak následně opravdu nemáte nějakou dobu nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti.

    Pokud jste dostala odstupné za 3 měsíce, tak první 3 měsíce na Úřadu práce, nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti.

    Takže pokud jste na ÚP evidovaná od 1. 10. 2020, pak za říjen, listopad a prosinec nevzniká nárok na podporu. Nárok na podporu budete mít až za leden 2021. První podpora od Úřadu práce vám přijde v únoru 2021 (podpora chodí na účet až následující měsíc, podobně jako výplata ze zaměstnání).

    Viz paragraf 44a, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

    § 44a

    Uchazeči o zaměstnání, kterému bylo podle jiných právních předpisů z posledního zaměstnání vyplaceno odstupné, odbytné nebo odchodné, se podpora v nezaměstnanosti poskytne až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného stanovená jinými právními předpisy. Ustanovením předchozí věty není dotčeno poskytování podpory v nezaměstnanosti po celkovou dobu stanovenou tímto zákonem.

    Váš nárok na podporu v nezaměstnanosti se tím ale nijak nekrátí. V případě výpovědi ze zaměstnání, kterou vám dal zaměstnavatel, máte nárok na podporu ve výši 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 45% po zbytek doby (v závislosti na vašem věku máte nárok celkem na 5 – 11 měsíců).

    Tím, že máte nárok na odstupné, a podporu nějakou dobu nebudete dostávat, se ale celková doba, kdy můžete dostávat podporu, nijak nezkrátí.

    Po uplynutí 3 měsíců, byste začala dostávat 2 měsíce podporu ve výši 65%, následně další dva měsíce ve výši 50%, atd.

    O nic tím tedy nepřicházíte. I výpočet podpory, kterou dostanete po 3 měsících, bude stejný, jako kdybyste ji začala dostávat ihned po skončení zaměstnání.

    Výplata podpory je při nároku na odstupné jenom „odložena“. Takže nemusíte mít obavy.
    Je to nastaveno tak, že byste neměla být jako nezaměstnaná bez příjmu. Za první tři měsíce, kdy vám Úřad práce nic nedá, jste dostala peníze předem od zaměstnavatele.

    Pokud by vám náhodou zaměstnavatel nevyplatil odstupné, na které máte nárok, pak Úřad práce vyplatí odpovídající kompenzaci (viz paragraf 44b)

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď