Těhotenství ve zkušební době – mohu dostat výpověď?

Otázka

Dobrý den,

chtěla jsem se prosím zeptat. Od 18. 9. 2020 jsem byla na neschopence, mezitím mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Neschopenku jsem měla do 13. 10. 2020.

14. 10. 2020 jsem nastoupila do nové práce a jsem teď ve tří-měsíční zkušební době. Zjistila jsem, že jsem těhotná a paní doktorka mi chce napsat neschopenku, aby se miminku nic nestalo, protože v práci zvedám těžké krabice.

Chtěla jsem se tedy zeptat, můžou mi v práci dat výpověď? A kdyby mi výpověď daly, jak by to bylo potom dál, když by neschopenka trvala dál?

Dekuji za odpověď.

Vyřešeno
, , , Ema T. 3 roky 1 Odpověď 827 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Během zkušební doby, vám zaměstnavatel nedává výpověď. Během zkušební doby se jedná o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. A pro toto ukončení pracovního poměru, platí jiná pravidla, než pro klasickou výpověď.

  Pracovní poměr ve zkušební době, může být ukončen v podstatě kdykoliv, a to jak ze strany zaměstnance, tak i ze strany zaměstnavatele.

  Stačí, když jedna strana té druhé sdělí písemně informaci, že pracovní poměr ukončuje. Není zde žádná výpovědní doba, ani žádné speciální ochrana (jako je u výpovědi, kterou byste jako těhotná nemohla dostat).

  Je zde pouze jedna výjimka, že během zkušební doby, nemůže být pracovní poměr ukončen během prvních 14 dní pracovní neschopnosti (platí pro ukončení ze strany zaměstnavatele, na zaměstnance se to nevztahuje).

  Pokud tedy ještě ve zkušební době zahájíte neschopenku, pak prvních 14 dní, nemůže zaměstnavatel ukončit pracovní poměr. To je dáno hlavně kvůli tomu, že za prvních 14 dní neschopenky, máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele.

  Od 15 dne neschopenky, již ale zaměstnavatel není nijak omezován, a může s vámi ukončit pracovní poměr. To, že jste těhotná, nemá žádný vliv.

  Zákaz výpovědi během těhotenství, nebo následné mateřské a rodičovské dovolené, se týká jen situace, kdy byste měla pracovní poměr na dobu neurčitou a nebyla již ve zkušební době.

  Co se týká nároku na nemocenskou, tak tam ukončení pracovního poměru ve zkušební době nemá žádný vliv.

  Vaše neschopenka by pokračovala dále, i po ukončení pracovního poměru. A měla byste i dále nárok na nemocenské dávky. Tj. co se týká neschopenky a nemocenských dávek, vaše situace by byla stejná, jako byste byla dále zaměstnaná.

  Něco jiného pak nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

  Na tu můžete mít nárok pouze v případě, že v době jejího začátku (6 – 8 týdnů před porodem), jste stále zaměstnaná, nebo že jste alespoň v ochranné lhůtě. Délka ochranné lhůty je až 180 dní od skončení zaměstnání (ve kterém bylo zahájeno těhotenství).

  Podstatné je ale to „až“. Pokud zaměstnání (ve kterém začalo těhotenství), trvalo kratší dobu (například jen dva měsíce), pak je i délka ochranné lhůty kratší (jen např. 60 dní).

  Může tedy nastat situace, že pokud vám zaměstnavatel ukončí pracovní poměr ještě ve zkušební době, pak sice můžete být až do porodu v pracovní neschopnosti a brát nemocenské dávky.

  Nebudete ale mít nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). A měla byste nárok až na rodičovský příspěvek (od narození dítěte).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď