Těhotenství a registrace na UP po skončení zaměstnání

Otázka

Dobrý den,

aktuálně jsem v 15. týdnu těhotenství, jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek (6hodin denně). Pracovní smlouva mi končí k poslednímu 31. 12. 2020 (pracovní poměr trvá 1 rok).

Chci se zeptat, zda se můžu jít v lednu 2021 evidovat na Úřad práce, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Dále, je-li možné si v době evidence brigádně přivydělávat. Poslední dotaz je ohledně mého nároku na peněžitou pomoc v mateřství, zda budu mít nárok a jak ho uplatnit.

Moc děkuji za info.

Vyřešeno
, Martina 3 roky 1 Odpověď 293 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Po skončení zaměstnání, pokud nebudete v pracovní neschopnosti (například z důvodu rizikového těhotenství), byste určitě měla jít na Úřad práce. Ideálně do 3 pracovních dní, tak aby vám začátek evidence na Úřadu práce, bezprostředně navazoval na skončené zaměstnání.

  Pokud splňujete podmínku, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti (minimálně 12 „odpracovaných“ měsíců za poslední 2 roky, což byste podle všeho měla), pak na ni máte nárok.

  Podpora v nezaměstnanosti je vypočítána z průměrného čistého výdělku za poslední 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí). Výše podpory je 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 50% za poslední měsíc. Do 50 roků, je délka podpory 5 měsíců.

  Během doby, kdy budete od Úřadu práce dostávat podporu v nezaměstnanosti, nesmíte mít žádnou další brigádu nebo jiný podobný příjem. Ani nějaký minimální.

  Až po té, co by vám skončila podpora v nezaměstnanosti, si můžete začít přivydělávat. Ale jenom formou práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). Váš příjem by nesměl překročit jednu polovinu minimální mzdy (v roce 2021 je to 7600 Kč).

  Práce na DPP (dohodu o provedení práce), během evidence na Úřadu práce není možná.

  Co se týká nároku na mateřskou, tak tam záleží, jak vám to přesně bude vycházet.

  Pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), je nutné mít účast na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 dní za poslední dva roky. To byste měla splňovat, pokud jste teď rok pracovala.

  Další podmínkou je to, že v době zahájení mateřské (což je 6 – 8 týdnů před termínem porodu), musíte být buď zaměstnaná (to asi nebudete), nebo být alespoň v ochranné lhůtě 180 dní, od skončení posledního zaměstnání, ve kterém bylo zahájeno těhotenství. A to by mohl být váš případ.

  Pokud jste nyní v 15 týdnu těhotenství, tak by vám to podle všeho mělo vycházet tak, že byste měla mít nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), i když v té době již budete nezaměstnaná. Do začátku mateřské pak můžete být vedená na Úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď