Sociální dávky pro těhotnou samoživitelku

Otázka

Dobrý den,

Mám už dvě děti ve věku 17 a 19 roků, které v současné době ještě studují. Jsem samoživitelka a můj měsíční příjem je něco kolem 20 000 Kč čistého. Otec dětí platí na obě 6000 Kč měsíčně jako výživné.

Nyní jsem těhotná a opět na to zůstanu sama. Otec třetího dítěte mi prý bude dávat alimenty 2000 Kč.

Zajímalo by mě, na co budu mít nárok? Mohu si požádat o nějakou podporu nebo nějaké příspěvky?

Bydlíme v mém bytě, kde nás náklady na bydlení stojí asi 5500 Kč měsíčně. Kromě toho ale splácím úvěr za byt ve výši 4500 Kč měsíčně, takže každý měsíc za bydlení dáme asi 11 000 Kč.

Předem děkuji za radu, na co mám nárok a kam se obrátit

Vyřešeno
, , , , , , Eva Č. 3 roky 1 Odpověď 656 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Pokud jste nyní těhotná a jste zaměstnaná, pak vám bude před porodem vznikat nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství). Na tu máte nárok, od začátku 6 – 8 týdne před porodem, po dobu 28 týdnů (na jedno dítě).

  Výše PPM vychází z vaší hrubé mzdy (v dotazu píšete jen čistou mzdu), počítá se zpravidla z posledních 12 měsíců, před začátkem mateřské.

  Kolik budete dostávat během mateřské dovolené, si můžete spočítat v této kalkulačce PPM pro rok 2021.

  Po skončení peněžité pomoci v mateřství, budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Ten je aktuálně, při jednom dítěti, ve výši 300 000 Kč. Dostáváte jej maximálně do 4 roků dítěte, nebo do doby, než je vyčerpána celá částka.

  Můžete si pak zvolit měsíční částku, která může být maximálně do výše mateřské na 1 měsíc (30 dní), kterou na kterou budete mít nárok.

  Jako samoživitelka se třemi dětmi můžete mít dále nárok i na přídavky na dítě. Na ty je aktuálně nárok, pokud váš průměrný (čistý) měsíční příjem nebude přesahovat 2,7 násobek životního minima.

  Životní minimum, po narození třetího dítěte, bude v roce 2021, ve výši 11 060 Kč. Nárok na přídavky na dítě, tedy budete mít, pokud váš měsíční příjem nebude vyšší než 29 862 Kč. To asi během mateřské/rodičovské splňovat budete.

  Podmínky pro přídavky na dítě, se mohou v roce 2021 změnit (mohlo by dojít ke zvýšení přídavků a možná bude nárok i při vyšším příjmu). Viz tato kalkulačka pro výpočet nároku na dětské přídavky v roce 2021.

  Při narození 3 dítěte, vám už nebude vznikat nárok na porodné. Na tuto sociální dávku je nárok jen při narození prvního nebo druhého dítěte.

  Co se týká příspěvku na bydlení, tak tam neznám všechny parametry, pro posouzení nároku na tuto sociální dávku. Roli hraje to, jaký bude váš průměrný čistý měsíční příjem, nebo i to, kde bydlíte (záleží na velikosti města/obce). Aktuálně byste zřejmě na tuto dávku nárok neměla, protože máte relativně vysoký příjem a nízké náklady na bydlení.

  Po narození dítěte, nebo až se vám sníží příjem v souvislosti s mateřskou dovolenou, to ale může být jiné.

  Nyní máte poměrně nízké náklady na bydlení. Do nákladů se totiž dá započítat, jen zmíněná částka 5500 Kč (předpokládám, že se jedná o platby za elektřinu, vodu, plyn, odvoz odpadů a další).

  Dalších 4500 Kč, které platíte za splátky úvěru na bydlení, se už do nákladů na bydlení nezahrnou. Z pohledu nároku na příspěvek na bydlení se to nezohlední (podobně, jako třeba splátky hypotéky, nebo platba do fondu oprav).

  Nevím tedy, zda budete mít případně nárok i na tuto sociální dávku. Můžete si to sama spočítat v této kalkulačce příspěvek na bydlení pro rok 2021.

  Mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), si budete vyřizovat v době před porodem, na základě žádosti, kterou vám vyplní váš lékař. Tu pak předáte zaměstnavateli, který ji dále předá na ČSSZ.

  O sociální dávky (rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, přídavky na dítě) si můžete požádat na Úřadu práce.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď