Rodičovský příspěvek a konec smlouvy v zaměstnání

Otázka

Dobrý den, mám dotaz:

Od srpna 2020 jsem na rodičovském příspěvku. A ještě do června 2021, mám pracovní smlouvu, která pak končí. Rodičovský příspěvek mi bude vyplácen do března 2022, a na mateřské dovolené budu až do srpna 2022.

Jde mi o to, zda mám někde nahlásit, že mi již skončila smlouva v práci? Nebo si vše úřady předají – myslím hlavně zdravotní pojištění.

Děkuji

Vyřešeno
, , Eva T. 3 roky 1 Odpověď 1730 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  1

  Trochu upřesním to, co píšete ve svém dotazu. Aktuálně jste na rodičovské dovolené (až do června 2021). Mateřská dovolená vám skončila už před tím, než jste začala čerpat rodičovský příspěvek. A rodičovská dovolená vám skončí v červnu 2021, ve chvíli kdy vám skončí pracovní poměr.

  Mateřská dovolená (při narození jednoho dítěte) má délku 28 týdnů. Následuje rodičovská dovolená, která může být maximálně do 3 roků dítěte. Současně ale na rodičovské dovolené můžete být jen v době, kdy jste zaměstnancem. Když vám skončí pracovní poměr, končí i rodičovská dovolená.

  Něco jiného je pobírání rodičovského příspěvku. Ten není přímo podmíněn rodičovskou dovolenou. A můžete ho dostávat až do 4 roků dítěte, nebo dokud není vyčerpána celá částka (300 000 Kč), což je zřejmě i vás případ.

  Takže správněji je to tak, že nyní do černa 2021 jste na rodičovské dovolené a současně pobíráte rodičovský příspěvek.

  Nárok na rodičovský příspěvek vám skončí v březnu 2022. Následně už nebudete ani na rodičovské, ani na mateřské. Pak už budete jen nezaměstnaná.

  Ve chvíli, kdy vám skončí rodičovský příspěvek (březen 2022), můžete jít na Úřad práce a požádat si o podporu v nezaměstnanosti. Na tu máte nárok i po skončení rodičovské.

  Co se týká zdravotního pojištění, tak to za vás po celou dobu, co jste na rodičovské dovolené, platí stát. Tím, že vám v červnu 2021 skončí pracovní poměr, se nic nezmění.

  Tj. to, že vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, není potřeba nikde hlásit. Pro zdravotní pojišťovnu se nic nemění, pojištění za vás dále platí stát. Po celou dobu, co budete dostávat rodičovský příspěvek. Na výplatu rodičovského příspěvku od Úřadu práce, to také nemá žádný vliv.

  Pro vás, se také reálně nic nezamění. Stále budete doma, stále vám bude vyplácen rodičovský příspěvek. Jen už nebudete „formálně“ na rodičovské dovolené.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď