Příspěvek na bydlení pro studentku střední školy

Otázka

Dobrý den, jsem studentka střední školy a plnoletosti jsem dosáhla teprve nedávno.

S ohledem na okolnosti probíhající v mé rodině uvažuji o osamostatnění se, ale vím, že rodiče, i když jsou povinní, mi výživné platit nebudou.

Proto se chci zeptat, zda je jiná možnost, jak docílit státní pomoci v rámci dávek na bydlení. Jsem svým způsobem výdělečně činná, ale i tak si vše zaplatit nezvládnu.

Prosím Vás o radu jak docílit samostatného bydlení tak, abych dokázala vyžít.

Předem děkuji za odpověď

Vyřešeno
, Petra T. 3 roky 1 Odpověď 327 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Na příspěvek na bydlení můžete mít nárok, i když jste studentka. Musíte ale splňovat určité základní podmínky, abyste si mohla o tuto sociální dávku požádat.

  O příspěvek na bydlení si můžete žádat, pokud jste majitelkou bytu (v osobním nebo družstevním vlastnictví). Nebo pokud budete mít v nějakém bytě uzavřenu nájemní smlouvu. Zde jen pozor na to že nestačí podnájemní smlouva. Nestačí, pokud si někde jako spolubydlící pronajmete pokoj. Musíte mít platnou nájemní smlouvu na nějaký byt.

  Druhou, neméně důležitou podmínkou pro nárok na příspěvek na bydlení je pak to, že v daném bytě budete mít vedené trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště a nájemní smlouvy nemá smysl žádat o příspěvek na bydlení.

  Dále je zde pak to, že u příspěvku na bydlení se dokládají příjmy a náklady na bydlení za předchozí tři měsíce, resp. za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste si nyní – v červnu pronajala nějaký byt, o příspěvek na bydlení byste si mohla požádat nejdříve už červenci a dokládala byste náklady na bydlení za duben – červen 2020.

  Mezi náklady na bydlení patří například nájem, platby za vodu, elektřinu, plyn apod. Mezi náklady na bydlení se ale naopak nezapočítává kauce, kterou řada pronajímatelů na začátku vyžaduje.

  Příspěvek na bydlení si pak můžete vyřídit v místě vašeho trvalého bydliště na příslušném Úřadu práce.

  Co se týká vyživovací povinnosti rodičů – tu případně můžete vymáhat i soudně. Pokud dále studujete, a vaše příjmy nejsou dostatečné k zajištění vaší výživy/živobytí, pak je povinností rodičů toto zajistit. Jako plnoletá se můžete obrátit na soud a požadovat aby rozhodl o vyživovací povinnosti vašich rodičů. A kolik by vám měli případně přispívat.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď