Příspěvek na bydlení – jaké osoby se započítávají?

Otázka

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde mám trvalý pobyt, mám na službách uvedeného bratrance, který má trvalý pobyt jinde, ale občas tu přespí a za to po něm nic nechci, tudíž mi nepřispívá.

Když si budu chtít zažádat o příspěvek na bydlení jaké formuláře či prohlášení budu potřebovat? A Budu mít na příspěvek nějakým způsobem nárok či nikoliv? Na internetové kalkulačce už mi vyšlo, že cca 1900 Kč.

Předem děkuji za odpověď.
A přeji hezký zbytek dne.

Vyřešeno
, , Lukáš N. 3 roky 1 Odpověď 388 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Až do poměrně nedávné doby platilo, že u příspěvku na bydlení se zohledňovaly všechny osoby, které měly v daném bytě trvalé bydliště.

  To na jednu stranu vedlo k tomu, že se při posuzování nároku na příspěvek na bydlení mohly zahrnout i osoby, které sice v bytě fakticky nebydlely, ale měly zde formálně vedeno trvalé bydliště.

  Nebo naopak, nemusely být zahrnuty osoby, které sice v bytě fakticky bydlely, ale trvalé bydliště měly vedené jinde.

  Zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995), pod který spadá i přídavek na bydlení, se v tomto ohledu změnil. Aktuálně (od 1. 7. 2020) se již neposuzuje trvalé bydliště, ale faktický stav. Tj. kolik osob daný byt skutečně užívá.

  Viz paragraf 7, odstavec 5, aktuálně jsou u příspěvku na bydlení posuzovány všechny osoby, které daný byt užívají:

  (5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, vymezené podle zvláštního právního předpisu upravujícího životní a existenční minimum

  Takže pokud váš bratranec daný byt skutečně užívá, pak by měl být zahrnut při posuzování nároku na příspěvek na bydlení. To by mimo jiné znamenalo i zahrnutí jeho příjmu (čímž byste pak nemusel mít na příspěvek nárok, díky tomu že by váš společný příjem byl příliš vysoký).

  Je zde ale možnost, že by byl váš bratranec při posuzování nároku na příspěvek na bydlení vyloučen – viz odstavec 6, paragrafu 7, zákona o státní sociální podpoře:

  (6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

  Tj. na Úřadu práce byste případně mohl požadovat, aby byl váš bratranec z posuzování vyloučen. Třeba tím, že doložíte, že má trvalé bydliště jinde, nebo například čestným prohlášením, že váš bratranec daný byt dlouhodobě neužívá.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď