Přechod z rodičovské na mateřskou s druhým dítětem

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: termín porodu mi vychází na 31. 7. 2020 takže bych měla na mateřskou nastoupit 19. 6. 2020 (6 týdnů před termínem), ale rodičovskou bych měla pobírat do 3 let dcery, což je 9. 7. 2020.

Tak by mě zajímalo, jak to udělat, abych nepřišla o peníze během těch 3 týdnů (19.6. – 9.8.). Nevím ale, kdy mi pošlou poslední rodičovský příspěvek, a kdy první mateřskou. Abych zase nebyla úplně bez peněz.

Dále by mě zajímalo, jak se tento přechod řeší. Jestli stačí odevzdat formulář o nástupu na MD od gynekologa zaměstnavateli (smlouva na dobu neurčitou) a ten už vše potřebné vyřídí nebo budu muset ještě na sociální správu ukončit rodičovský příspěvek?

Snad jsem to napsala aspoň trochu srozumitelně a předem děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , Stejskalová T. 11 měsíci 1 Odpověď 59 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Co se týká zahájení mateřské dovolené na druhé dítě, tak zde opravdu stačí jen zaměstnavateli dodat příslušné dokumenty o tom, že zahajujete mateřskou dovolenou.

    I když v rámci dobrého vztahu se zaměstnavatelem je asi fér ho již nyní upozornit na to, že budete pokračovat s druhou mateřskou, aby nepočítal s tím, že od července nastoupíte zpět do zaměstnání. Zaměstnavatel vás nyní tak jako tak nemůže propustit nebo vám jakkoliv jinak „uškodit“, takže tím že zaměstnavateli dáváte předem vědět, aby s vámi „nepočítal“, určitě nic nezkazíte.

    Co se týká dočerpání rodičovského příspěvku, tak zde platí, že v měsíci, za který vám bude vyplacena první mateřská, již nemáte nárok na rodičovský příspěvek. Pokud byste na mateřskou nastoupila 19. 6. 2020, pak poslední rodičovský příspěvek dostanete v červnu 2020 (to vám přijde platba za květen). Za červen byste již nic nedostala (v červenci by vám RP již nepřišel, ale přišla by vám poměrná část PPM).

    Záleží tedy, jak vysoká nevyčerpaná část z rodičovského příspěvku vám nyní ještě zbývá (celková výše RP je od 1.1.2020 300 000 Kč). Máte možnost si případně změnit výši rodičovského příspěvku, tak abyste celou částku vyčerpala do konce května 2020. Tuto změnu byste měla udělat co nejdřív – mění se až od začátku následujícího měsíce.

    Viz § 30, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

    (5) Volbu výše rodičovského příspěvku je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek. Volbu výše rodičovského příspěvku lze měnit, nejdříve však po uplynutí 3 celých kalendářních měsíců po sobě jdoucích, po které byl rodičovský příspěvek vyplácen, a to i v případě, že došlo u rodičovského příspěvku ke změně oprávněné osoby. Volbu výše rodičovského příspěvku nelze provést zpětně. Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti oprávněné osoby, která se podává u krajské pobočky Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje.

    Jinak postup je takový, že rodičovský příspěvek končí ve chvíli, kdy je vyčerpána celá částka. Pokud by tato situace nastala, pak nic řešit nemusíte, z ÚP vám pouze přijde vyrozumění o ukončení výplaty RP.

    Pokud byste ale v době zahájení mateřské ještě čerpala rodičovský příspěvek, měl byste zahájení mateřské oznámit i na Úřad práce.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď