Povinnost zaměstnavatele platit sociální a zdravotní pojištění

Otázka

Dobrý den, moje otázka je, že pracuji na dohodu od 5.1.2020 a sem stále v pracovním závazku na dohodu.

Včera jsem se náhodou dozvěděl, že za mě zaměstnavatel nezaplatil odvody a nejsem vůbec pojištěný ve svojí Všeobecné zdravotní pojišťovně.

Je to trestnej čin nebo je to v pořádku, že zaměstnavatel do 17. 3. 2020 vůbec nekontaktoval pojišťovnu.

Děkuji pěkně za radu co s tím a kam se mám popřípadě obrátit

Vyřešeno
, Luboš F. 4 roky 1 Odpověď 761 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Obecně platí, že zaměstnavatel má povinnost oznámit zdravotní pojišťovně a na Českou správu sociálního zabezpečení nástup nového zaměstnance. A to nejpozději do 8 dní od nástupu nového zaměstnance.

  Takže pokud byste měl se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr a on neprovedl příslušné oznámení na VZP nebo ČSSZ, bylo by to hodně zvláštní.

  Na druhou stranu, v dotazu píšete, že pracujete na dohodou. Nabízí se tedy otázka, o jaký typ dohody se jedná?

  Pokud byste totiž pracoval na dohodu o provedení práce (DPP) a měl příjem nižší než 10000 Kč, pak vašemu zaměstnavateli nevzniká povinnost za vás odvádět sociální nebo zdravotní pojištění (neplatíte ho z platu ani vy, ani nic neodvádí firma). Při měsíčním příjmu nižším než 10 tisíc korun by se vám tak měla strhávat pouze daň ve výši 15%.

  Pokud je ale „hrubý“ měsíční příjem vyšší než 10000 Kč, pak se vám kromě daně ve výši 15% bude strhávat i sociální a zdravotní pojištění.

  Podobná situace je i v případě že byste pracoval na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ). I zde za vás nemusí zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění. A to konkrétně v případě, že byste neměl ve smlouvě sjednán rozhodný příjem, nebo pokud by takto sjednaný příjem byl nižší než 3000 Kč.

  Takže to, že vaše zdravotní pojišťovna neví o tom, že pracujete, nemusí být nutně chyba vašeho zaměstnavatele.

  Pokud byste spadal do kategorie (práce na DPP nebo DPČ), kdy za vás zaměstnavatel nemusí platit pojištění, pak je to vaše „zodpovědnost“ a minimálně zdravotní pojištění byste si měl platit sám.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď