Platí se z odstupného sociální a zdravotní pojištění?

Otázka

Dobrý den,

Zaměstnavatel mi chce dát výpověď pro nadbytečnost a měl by mi zaplatit odstupné za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jak se přesně počítá odstupné? Dočetl jsem se, že to průměrná hrubá mzda. Jak je to ale s daněmi? A platí se z odstupného sociální a zdravotní, stejně jako u normální výplaty?

Děkuji za informace

Vyřešeno
Luboš T. 3 roky 1 Odpověď 800 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Výpočet odstupného se provádí na základě průměrného měsíčního výdělku. To není tak úplně to stejné, jako průměrná mzda. Není to tak, že by se vzala mzda za poslední 3 měsíce a z ní se vypočítal průměr. Výpočet odstupného je trochu složitější.

  Na začátku se spočítá průměrný hodinový výdělek. A to z období posledního ukončeného kalendářního čtvrtletí. Pokud by se například průměrný výdělek počítal v srpnu, pak budou hrát roli příjmy za duben až červen (což je poslední ukončení čtvrtletí).

  Spočítají se všechny hrubé příjmy v tomto období (včetně příplatků za práci přes čas, v noci, o víkendu apod.). Pokud jste v té době měl náhradu mzdy za dovolenou nebo dostával náhradu mzdy za nemoc, tak se to nezapočítá.

  Tento celkový hrubý příjem se pak vydělí počtem skutečně odpracovaných hodin v daném období, včetně přesčasových hodin.

  Výsledkem je pak průměrný hodinový výdělek. Ten se vynásobí počtem hodin připadajících na jeden týden. Obvykle to bývá 40, ale může se lišit. Záleží na tom, co máte v pracovní smlouvě nebo v interních předpisech.

  Následně se pak příjem za týden násobí koeficientem 4,38 (což je průměrný počet týdnů v měsíci). A teprve toto je průměrný měsíční výdělek.

  Podle toho, jak dlouho u zaměstnavatele pracujete, máte nárok na 1 – 3 násobek průměrného výdělku (někdy dokonce na 12ti násobek).

  Z odstupného se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Zaplatíte pouze daň 15%.
  Vzhledem k tomu že odstupné dostáváte zpravidla společně s poslední výplatou, tak u poslední výplaty se daň spočítá z:

  Hrubá mzda za poslední měsíc + sociální pojištění zaplacení zaměstnavatelem + zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem + odstupné = z této sumy se spočítá daň 15%. Následně se uplatí daňové slevy atd.

  Pokud je hrubá mzda za poslední měsíc + odstupné vyšší, než 139 340 Kč, pak z toho co je nad tuto částku zaplatíte ještě solidární daň 7%.

  Pokud ale obvykle nemáte měsíční příjem vyšší než 139 340 Kč (resp. pokud váš celkový příjem za rok nebude vyšší než 1 672 080 Kč), pak se vám zaplacená solidární daň vrátí při ročním daňovém přiznání.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď