Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti, máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Nemocenská za prvních 14 kalendářních dní na neschopence, by vám měla být vyplacena zaměstnavatelem – obvykle společně s výplatou za předchozí měsíc.

  Pokud jste na neschopence od konce října, tak za část října jste měla dostat náhradu mzdy v listopadu, společně s výplatou za říjen. Pokud se tomu tak nestalo, pak si zkontrolujte výplatní pásku za říjen a případně to řešte se svým zaměstnavatelem.

  Vyplacení náhrady mzdy za zbylou část v listopadu, by mělo proběhnout v prosinci, v běžný výplatní termín.

  Pokud vám pracovní neschopnost vznikla například po skončení pracovního poměru, tak za prvních 14 dní už nemáte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Vznikla by vám nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.

  Od 15 dne na neschopence, máte případně nárok na nemocenské dávky, které platí stát (ČSSZ).

  Výplata nemocenské (nemocenských dávek), by měla být provedena nejpozději do 30 dnů, od předání žádosti (podkladů) vašemu zaměstnavateli nebo od vystavení eNeschopenky.
  Pokud vám nebyly vyplaceny peníze do 30 dnů, pak můžete požádat ČSSZ o prověření, proč nedošlo k vyplacení nemocenské.

  Slouží k tomu tento formulář: Žádost o prověření nevyplacené dávky nemocenského pojištění po více než 30 dnech od uplatnění žádosti, který najdete přímo na webu ČSSZ zde.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď